Zapraszamy na wykład pt. " Książę Władysław jakiego nie znamy", 20 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00

„Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” – to przysłowie niewątpliwie wiążemy z postacią króla Polski Kazimierza Wielkiego (zm. 1370 r.). Tymczasem na Śląsku, a dokładniej mówiąc – późniejszym Górnym Śląsku – żył w XIII wieku władca, któremu bez wahania możemy przypisać, podobnie jak w przypadku ostatniego Piasta na tronie średniowiecznej Polski, przydomek „wielki”. I chociaż historiografia wielkim Władysława I (1225 – 1281) nie uczyniła, to jednak zasłynął jako „ojciec miast górnośląskich”, najpoważniejszy w II połowie XIII w. kandydat do tronu polskiego i pierwszy, który miał zamiar restytuować Koronę Polską w oparciu o kult św. Stanisława. O Władysławie, jaki nie został jeszcze w pełni przez nas odkryty, jego czasach i rządach oraz zmieniającym się obliczu Śląska warto rozmawiać!

Wykład poprowadzi Wojciech Dominiak

Koszt wykładu:1 zł

dr Wojciech Dominiak – ur. w 1978 r. w Kluczborku, prudniczanin z wyboru. Historyk, ekonomista, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii średniowiecza. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych z zakresu średniowiecza, historii księstwa opolskiego oraz historii pogranicza polsko – czeskiego. W latach 2002 – 2012 pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, od 2013 roku – dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. Organizator wielu konferencji naukowych, animator kultury, odznaczony m.in. Wyróżnieniem i Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów Kultury. W 2013 roku otrzymał „Wieżę Woka” dla „Człowieka roku 2013” w plebiscycie czytelników „Tygodnika Prudnickiego”. Interesuje się m.in. historią pogranicza polsko – czeskiego, poezją, kulturą czeską, hokejem.