Zapraszamy na wykład pt. " Żory- państwo, miasto, wspólnota chrześcijańska w okresie wczesnonowożytnym. W świetle nieznanych, zapomnianych, niechcianych", 6 kwietnia 2017 r. o godz. 17.00

Żory, jedno z wielu górnośląskich miast, w epokę nowożytną wkroczyło, doświadczając losu silnie wpisanego w dzieje ziem śląskich. Od księstwa raciborskiego w czasach ostatnich Przemyślidów oraz Piastów droga wiodła do księstwa raciborskiego (wraz z opolskim) w ramach polityki Korony Czeskiej pod rządami nowej dynastii habsburskiej. Od rządów dziedzicznych po zalążek społeczeństwa stanowego - sejmiki księstw oraz Sejm (ogólno-) Śląski. W tych ramach przyszło egzystować miastu. Żory od własności prywatnej stały się miastem, które stało się podmiotem władzy a  nie przedmiotem. Państwo żorskie, choć niewielkie, znalazło się w rękach Rady Miejskiej. Związane z trym czasem wielkie zaburzenia w życiu duchowym zachodniego chrześcijaństwa również udzieliły się temu miastu. Choć w dość łagodnej formie (jak wiele miast np. Krapkowice czy Prudnik)  przyjęły prod reformacyjne, które po zgoła 60 latach dość szybko ustąpiły pola katolickiej odnowie.  Wojna trzydziestoletnia, jak i inne procesy następnych dekad były elementem składowym życia miasta. I tylko rytm życia i śmierci, jak i tragiczne pożogi odmierzały pomyślne i niepomyślne lata miasta.  Pojedyncze mieszczańskie wizerunki zachowane w kościele św. Filipa i Jakuba świadczą o aspiracjach, jak i funkcjonowaniu w ramach ówczesnego  późnobarokowego   świata  górnośląskich miast końca XVII oraz początków XVIII w.

wykład poprowadzi Dyrektor Muzeum w Rybniku - Bogdan Kloch

Koszt 1 zł

Bogdan Kloch (u. 1969 r. w Rybniku) - doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, muzealnik i dyrektor Muzeum w Rybniku. Specjalizuje się w badaniach nad dziejami struktur kościelnych na Śląsku w średniowieczu. Prowadzi także badania z zakresu historii Górnego Śląska w średniowieczu oraz czasach nowożytnych. Autor około 50 prac i artykułów naukowych.