Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Zawiera informacje o:
• cyklicznych działaniach muzealnych,
• dodatkowych propozycjach spotkań,
• oraz o wszelakich pomysłach kulturalnych.

2 lutego (piątek), godz. 18.00
Zagadki antropologii: „Poznajmy swoich sąsiadów. Etniczna mapa polski”
Prowadzenie: Małgorzata Dec, Muzeum Miejskie w Żorach
Rozpoczynamy oto cykl wykładów poświęconych wieloetniczności Polski. Dowiemy się, czym są grupy etniczne, a czym narodowe i czym jest przynależność do grupy etnicznej. To na prawdę ciekawe, jak kształtuje się historia grup etnicznych w Polsce.

8 lutego (czwartek), godz. 18.00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: „Abstrakcja geometryczna czy ekspresyjna”
Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Przed nami spotkanie ze sztuką XX wieku. Porozmawiamy o tym, jak znaleźć się w natłoku artystycznych pomysłów, zmieniających się trendów i wizji artystycznych, jednym słowem porozmawiamy o czytaniu malarstwa dwudziestowiecznego. Wielkie nazwiska i kreacje artystyczne, skandale i wydarzenia tragiczne staną się kanwą dyskusji. A na deser, kilka tajników warsztatowych.

15 lutego (czwartek), godz. 18.00
Utracony świat Leona Barszczewskiego. Azja Środkowa „Barszczewski – Sikorski – GROM”
Prowadzenie: Tomasz Górecki
Obszar badań Leona Barszczewskiego to teren bezustannych projektów społecznych i militarnych. O udziale w nich Polaków
wiadomo ciągle za mało. Prelekcja multimedialna na temat konfliktów w XIX i XX wieku na terenie Azji Środkowej z naciskiem
na wątki polskie.

22 lutego (czwartek), godz. 18.00
Historia Żor wg Jana Delowicza: „Okoliczności nadania praw miejskich wiosce Żory w 1272 roku”.
Prowadzenie: Jan Delowicz
W 746. rocznicę założenia miasta Żory, ponownie podejmiemy temat nadania Żorom praw miejskich przez Księcia Władysława Opolskiego. Jak wiadomo, jeszcze nie wszystko w tej kwestii wiadomo, historycy wciąż poszukują nowych źródeł wiedzy na ten temat. Zapraszamy, poznajcie historię Żor.