Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Zawiera informacje o:
• cyklicznych działaniach muzealnych,
• dodatkowych propozycjach spotkań,
• oraz o wszelakich pomysłach kulturalnych.

PROGRAM:

5 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Śladami żorskich zabytków: Mur, fosa i koszary – z dziejów obronności Żor

Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
Żory od daty swojego założenia stanowiły miasto obronne, które kilkakrotnie spełniło swoje zadanie. Kiedy już średniowieczne fortyfikacje straciły militarne znaczenie, w Żorach stacjonowały garnizony wojsk austriackich, pruskich, niemieckich i polskich. Oto historia. Rozpoczynamy nasz nowy muzealny projekt: „Manewry garnizonowe”.

12 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: „Zdzisław Beksiński. Oblicza”

Prowadzenie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach
Spotkanie poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, kontrowersyjnej postaci w Polsce w latach 70. XX wieku. W Polsce niechciany, popularyzowany we Francji. Rola mecenatu Piotra Dmochowskiego w promocji zagranicznej artysty. Wyimaginowany świat w obrazach fantastycznych i wizjonerskich mistrza kontra jego osobowość.

19 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Historia Żor według Jana Delowicza: Mieszkańcy Żor w grobach Katynia

Prowadzenie: Jan Delowicz, Muzeum Miejskie w Żorach
Zapraszamy na opowieść o Żorach i ich mieszkańcach – Jana Delowicza, żorzanina, dokumentalisty, autora wielu książek o tematyce historycznej. Przed nami spotkanie na temat związany z jedną z najbardziej tragicznych kart historii Polski.

21 kwietnia (sobota), godz. 12:00
Dzień Wolnej Sztuki

To już szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki, muzea, w tym Muzeum Miejskie w Żorach, zaprezentują zwiedzającym pięć wybranych ze swoich kolekcji obiektów. Pokaz potrwa godzinę, przez którą będziemy chcieli Was przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię. A po godzinie zapraszamy Państwa na niezobowiązujące spotkanie przy kawie, w trakcie którego będziemy mogli podzielić się swoimi wrażeniami.

26 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: Luwr „na skróty”

Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w Prowincjonalnym Ogrodzie Sztuk z nowego cyklu „Wielkie muzea na skróty”. Spotkanie poświęcone będzie chyba najbardziej znanemu muzeum świata – paryskiemu Luwrowi. Otworzymy drzwi galerii mieszczących około 300 tysięcy dzieł sztuki. Zatrzymamy się, by kontemplować w ciszy i spokoju dzieła znane i te, na które mało kto zwraca uwagę. Kiedy muzeum było otwierane w 1793 roku jego kolekcja liczyła jedynie 537 obrazów. Obecnie, gdy ilość muzealiów przechowywanych w magazynach i eksponowanych w galeriach liczy się w setkach tysięcy, można poczuć się zagubionym w świecie sztuki.

27 kwietnia (piątek), godz. 18:00
Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości. Otwarcie projektu.

Prowadzenie: dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie w Żorach
Spotkanie inaugurujące nowy projekt naukowo-wystawienniczy naszego Muzeum, poświęcony wybitnemu etnografowi, jednemu z ojców współczesnego muzealnictwa – Bronisławowi Piłsudskiemu, starszemu bratu Józefa. Naszym gościem będzie Danuta Onyszkiewicz – prawnuczka Józefa Piłsudskiego. Zobaczymy film dokumentalny Waldemara Czechowskiego o Bronisławie, pokażemy Państwu autentyczny fonograf z epoki, wyjaśnimy jak działał i jak wielką rolę odegrał w historii Ajnów – ludu, o którym wiedzę świat zawdzięcza Bronisławowi właśnie. I jak się to wszystko ma do tego, co zwykliśmy określać mianem „niepodległość” – okaże się na koniec. Zapraszamy serdecznie.