Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na wrzesień 2018

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Program wydarzeń na wrzesień 2018

1 września (sobota), godz. 10:00
„Światło przemienione. Witraż jako zjawisko w historii sztuki”

Projekt: „Światło. Wymiar ekspresji artystycznej”, realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach
Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach.
Kiedy światło przenika misterną konstrukcję ze szklanych płytek, obraz kreślony ich kształtem dociera do wnętrza duszy. Tak można by powiedzieć o relacji, jaka zachodzi pomiędzy dziełem a jego odbiorcą. Autor dzieła stoi zawsze na drugim planie, choć to on podejmuje tak trudne wybory, jak kształt linii, barwa czy chociażby rodzaj szkła.
Wstęp wolny.

7 września (piątek), godz. 18:00
Otwarcie wystawy ZHP. Z dziejów żorskiego harcerstwa

Muzealna Misja Patriotyczna
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach.
Wystawa zorganizowana we współpracy z żorskim Hufcem ZHP z okazji 85-lecia istnienia hufca i 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. Pokazuje szczegóły harcerskiego życia, mówi o żorskich harcerzach od czasów II RP aż po rok 2018. Oprócz elementów wyposażenia obozowego i umundurowania, pokazuje fotografie i dokumenty z kronik żorskich drużyn.
Wstęp wolny.

8 września (sobota), godz. 18:00
„Śladami żorskiej niepodległości”

Europejskie Dni Dziedzictwa
Prowadzenie: Jan Delowicz, Muzeum Miejskie w Żorach.
O wybranych postaciach żorzan zasłużonych w niepodległościowej historii miasta. Zapraszamy do wysłuchania opowieści pełnej dramatycznych zwrotów i nietuzinkowych bohaterów.

9 września (niedziela), godz. 16:00
„Niepodległościowa przechadzka śladami żorskich zabytków, tropem historycznych ciekawostek”

Europejskie Dni Dziedzictwa
Zapraszamy na spacer z historią w tle. Naszym przewodnikiem po miejskich zakamarkach dziejów będzie Jan Delowicz. Zapraszamy rodzinnie i indywidualnie. Zbiórka – w Muzeum i dalej w trasę…
Wstęp: 1 zł.

15 września (sobota), godz. 17:00, Muzeum Miejskie Garnizon, Galeria StrefArt, Altana – oprowadzenie kuratorskie po wystawie zbiorowej: Provoke 2.0 (część druga).
Festiwal Fotografii Plener: www.festiwalplener.zory.pl
Festiwal Fotografii Plener 2018 w części głównej odbywać się będzie w terminie od 14. do 19 września (wernisaże, spotkania, wykłady i warsztaty). Wystawy i oprowadzenia kuratorskie potrwają od 14 września do 15 października. Szczegółowe informacje: www.festiwalplener.zory.pl

15 września (sobota), godz. 18:00
„Niepodległość w Żorach”

Europejskie Dni Dziedzictwa
O najważniejszych wydarzeniach pierwszej polowy XX wieku i tym, jak wpłynęły one na politykę, gospodarkę i życie mieszkańców Żor opowie Tomasz Górecki. Zapraszamy na spotkanie.

16 września (niedziela), godz. 16:00
„Niepodległość. Wejdź w to”

Europejskie Dni Dziedzictwa
Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak, Muzeum Miejskie w Żorach.
Gra rodzinna oparta o wiedzę z zakresu historii miasta i tematyki niepodległościowej; historia miasta i państwa „na wesoło”. Zapraszamy dzieci z rodzicami, babcię i dziadka też.
Wstęp: 1 zł.

17 września (poniedziałek), godz. 18:00.
Wykład: Fotografia japońska. Album – Monika Kozień, Muzeum Fotografii w Krakowie.

19 września (środa), godz. 13:00
Fotografia jako instrument do badań etnograficznych, na podstawie zdjęć wykonanych przez Bronisława Piłsudskiego – świata Ajnów…

Festiwal Fotografii Plener: www.festiwalplener.zory.pl
O znaczeniu fotografii jako metody dokumentacyjnej w trakcie badań terenowych opowie dr Lucjan Buchalik.

26 września (środa), godz. 16:00
Gawęda harcerska. Spotkanie z Jerzym Kamockim.

Muzealna Misja Patriotyczna
Wyjątkowy gość na okoliczność 85-lecia Żorskiego Hufca. Spotkanie z Januszem Kamockim – żołnierzem AK, etnografem, harcerzem, działaczem niepodległościowym..

27 września (czwartek), godz. 18:00
Zagadki żorskiego herbu (i nie tylko...)

Muzealna Misja Patriotyczna
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach.
Co oznaczają figury na herbie miasta? Kto je zatwierdził? Czy w średniowieczu sądzono i skazywano u nas przestępców? O czym mówi nieznany do tej pory w Żorach dokument z książęcej kancelarii?
O tym wszystkim na kolejnym spotkaniu z cyklu „Śladami żorskich zabytków”. Tomasz Górecki spróbuje odpowiedzieć na te pytania i przedstawić nowe, nieznane fakty z historii miasta.

30 września (niedziela), godz. 16:00
Kultura dla seniorów

Ogólnopolska akcja: 60+Kultura.
Zapraszamy do zwiedzenia wystawy: Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano, w towarzystwie jej kuratora, dr. Lucjana Buchalika, który odsłoni Państwu kulisy powstawania wystawy etnograficznej.
Intencją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest, by seniorzy mogli odwiedzić placówki kulturalne na terenie całego kraju, bezpłatnie lub nabyć bilet wstępu za symboliczną kwotę. W ramach akcji: 60+Kultura, seniorzy będą mieli unikalną okazję przekonać się, jak wiele do zaoferowania mają działające w ich okolicy placówki.
Wstęp dla seniora: 1 zł.