Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na grudzień 2018

PROGRAM

13 grudnia (czwartek), godz. 17:00
Promocja „Kalendarza Żorskiego 2019” dla dzieci Wydarzenie

Jak co roku zapraszamy do Muzeum na promocję „Kalendarza Żorskiego” dla dzieci na rok 2019. W tym roku podobnie jak w ubiegłych latach, do współpracy przy tworzeniu kalendarza zostali zaproszeni uczniowie z żorskich szkół, którzy zgromadzili i dostarczyli nam ciekawe materiały. Znajdziecie wspomnienia z okresu PRL rodziców i dziadków, pasje i talenty dzieci, jak świętowaliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, tematy – miejsca pamięci – pomniki i mogiły, upamiętniające poległych w obronie Żor i Śląska. Zrelacjonowane zostały także ważne uroczystości miejskie i konkursy patriotyczne  w ramach programów „Patriotyzm na co dzień i od święta” oraz „Chcę znać swoje dziedzictwo”.

13 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Promocja „Kalendarza Żorskiego 2019” Wydarzenie

Zapraszamy do Muzeum na promocję „Kalendarza Żorskiego 2019”. W kalendarzu opisane są wydarzenia z minionego roku, rocznice na trwałe wpisane w historię naszego kraju i miasta: setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, 450 lat Ewangelików w Żorach, jubileusz 85-lecia Hufca ZHP w Żorach, 80 lat od pobytu gen. Józefa Hallera w naszym mieście, 170 lat tradycji święta kleszczowskiego i 130 rocznica urodzin Otto Sterna w Żorach. Czytelnik znajdzie w „Kalendarzu” sporo wiedzy z historii miasta. W rozdziale „Z życia miasta”nasz „Kalendarz” odnotował różne wydarzenia – a wśród nich to najważniejsze – wybory samorządowe. Sporo wiedzy Czytelnik znajdzie też na temat działalności w mijającym roku placówek kulturalnych i różnych instytucji kulturotwórczych w naszym mieście. Nie zabrakło także tekstów o różnych formach działalności sportowej w Żorach. Są wśród nich opisy imprez sportowych zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz szkoły. Mamy nadzieję, że również inne rozdziały, jak na przykład o żorskiej oświacie i wydawnictwach, są także interesujące i zadowolą Czytelników. Przypominamy też sylwetki mieszkańców Żor, zmarłych w ostatnim czasie. Sądzimy, że w jak zwykle bogatej zawartości „Kalendarza” i suplementu, każdy znajdzie coś dla siebie.

19 grudnia (środa), godz. 18:00
Stajenki świata – wernisaż Wystawa czasowa

Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy szopek z całego świata. Będzie można zobaczyć kolekcję z niemieckiego muzeum Ludów i Kultur z Sankt Augustin. Historia szopek sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku jako pierwszy przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa. Zakon franciszkański podtrzymał ideę szopek i rozpropagował ją niemal w całej Europie. W okresie świąt Bożego Narodzenia praktycznie w każdym zakątku Europy stawiane są stajenki betlejemskie. Początkowo żłóbki budowano w murach kościołów, z czasem sceny narodzin przygotowywano także w domach. Razem z misjonarzami zwyczaj ten trafił na inne kontynenty. Współcześnie szopki budowane są w obu Amerykach i Afryce. Na ziemiach polskich pierwsze stajenki pojawiły się już w XVII wieku.

20 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Najwięksi fałszerze i fałszerstwa dzieł sztuki Prowincjonalny Ogród Sztuk
Spotkanie prowadzi gość specjalny: prof. dr hab. Dariusz Markowski – konserwator dzieł sztuki, pracownik naukowy Instytutu 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.