Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na listopad 2019.

7 listopada (czwartek), godz. 18:00
Przedmioty stu lat niepodległości

Kolekcjomania. Muzealna misja patriotyczna
100 x 100, czyli sto przedmiotów na stulecie niepodległości. Rok 1918 to czas wyjątkowy w historii Polski odzyskującej niepodległość, brzemienny w skutki, jeśli chodzi o losy Śląska. Czy można opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii?
Z A P R A S Z A M Y na spotkanie, które poprowadzi Józef Krzyk, historyk, związany z katowicką redakcją Gazety Wyborczej, autor m.in. „Spacerownika powstańczego” i „Papierowej wojny. Powstań śląskich 1919–1921”.

11 Listopada (poniedziałek), godz. 14:00–18:00
Święto Niepodległości Polski

Zapraszamy zwiedzających na wystawy: Nasza tożsamość, Polskie poznawanie świata, i Kolekcjoner światów.Wstęp wolny.

17 listopada (niedziela), godz. 16:00
Czy Afrykanista musi być kolekcjonerem?

Kolekcjomania
Ileż emocji może nieść z sobą kolekcjonerstwo. Zapraszamy na spotkanie z Ewą Prądzyńską i Jackiem Łapottem z Muzeum Narodowego w Szczecinie, którzy opowiedzą nam o swoich pasjach.
Dr hab. Jacek Łapott, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego jest etnologiem i afrykanistą, organizatorem i kierownikiem wielu projektów naukowych, badaczem afrykańskich społeczności stojących wobec wyzwań współczesnej rzeczywistości. Ewa Prądzyńska etnografka i afrykanistka była kuratorką wielu honorowanych prestiżowymi nagrodami wystaw, m.in.: Dzieci Magii Afryki, lalki i marionetki – z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier, w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, oraz: Sztuka królestwa Dahomeju – z kolekcji Birgit Schlothauer i Gustawa Wilhelma, a także: Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka.
Prowadzenie: Katarzyna Podyma

21 listopada (czwartek), godz. 18:00
Tajemnice ludzi pustyni

Kolekcjomania
Gościem spotkania będzie Adam Rybiński, etnolog i afrykanista, znawca kultury Tuaregów i Beduinów, współautor „Ludów Afryki” (1995), autor „Tuaregów z Sahary. Tradycyjnej kultury Tuaregów Kel Ahaggar – na przełomie XIX i XX wieku” (1999). Spotkanie zainauguruje wystawę fotografii przedstawiających ludy saharyjskie, po raz pierwszy prezentowaną szerokiej publiczności w trakcie ostatniego Kongresu Afrykanistycznego. W naszej muzealnej sali konferencyjnej oglądać ją będzie można od 14. do 24 listopada.

28 listopada (czwartek), godz. 18:00
Żory na starych pocztówkach

Kolekcjo-meeting
Początki kolekcji pocztówek żorskich w Muzeum Miejskim sięgają końca 2001 roku, kiedy dokonano pierwszego zakupu dwóch pocztówek ze sklepu kolekcjonerskiego w Poznaniu. Przedstawiają one północną i wschodnią pierzeję Rynku, a wydane zostały na początku XX wieku (około 1903) i po latach okazały się być jednymi z najstarszych w kolekcji.
Podjęto decyzję o sukcesywnym powiększaniu zbiorów w oparciu o oferty sklepów kolekcjonerskich i osób prywatnych. W ten sposób, w niespełna rok po sfinalizowaniu zakupu pierwszych dwóch pocztówek, kolekcja rozrosła się do dwudziestu sztuk, z których każda była unikalna i niepowtarzalna.
Kolejne lata (2003–2006) to dalsze powiększanie i uzupełnianie kolekcji w oparciu o wypracowane kontakty. Ceny pocztówek w tamtym okresie nie były wygórowane i wahały się w wysokości od pięćdziesięciu do stu złotych za sztukę. W międzyczasie zmienił się sam rynek i sposób pozyskiwania pocztówek. Otworzył się bogaty rynek aukcji internetowych, z których najważniejsze były dwa znane portale aukcyjne. Pierwszy ograniczał się do terenów Polski, drugi otwierał dostęp do zasobów światowych. Kolekcja rozwijała się dynamicznie, z każdym rokiem przybywało około trzydziestu „nowych” niepowtarzalnych obiektów.
Prowadzenie: Jacek Struczyk