Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na listopad 2019.

PROGRAM


7 listopada (czwartek), godz. 18:00
Przedmioty stu lat niepodległości

Kolekcjomania. Muzealna misja patriotyczna
100 x 100, czyli sto przedmiotów na stulecie niepodległości. Rok 1918 to czas wyjątkowy w historii Polski odzyskującej niepodległość, brzemienny w skutki, jeśli chodzi o losy Śląska. Czy można opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii?
Z A P R A S Z A M Y na spotkanie, które poprowadzi Józef Krzyk, historyk, związany z katowicką redakcją Gazety Wyborczej, autor m.in. „Spacerownika powstańczego” i „Papierowej wojny. Powstań śląskich 1919–1921”.
Wstęp: 2 zł


11 Listopada (poniedziałek), godz. 14:00–18:00
Święto Niepodległości Polski

Zapraszamy zwiedzających na wystawy: Nasza tożsamość, Polskie poznawanie świata, i Kolekcjoner światów.Wstęp wolny.


17 listopada (niedziela), godz. 16:00
Czy Afrykanista musi być kolekcjonerem?

Kolekcjomania
Ileż emocji może nieść z sobą kolekcjonerstwo. Zapraszamy na spotkanie z Ewą Prądzyńską i Jackiem Łapottem z Muzeum Narodowego w Szczecinie, którzy opowiedzą nam o swoich pasjach.
Dr hab. Jacek Łapott, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego jest etnologiem i afrykanistą, organizatorem i kierownikiem wielu projektów naukowych, badaczem afrykańskich społeczności stojących wobec wyzwań współczesnej rzeczywistości. Ewa Prądzyńska etnografka i afrykanistka była kuratorką wielu honorowanych prestiżowymi nagrodami wystaw, m.in.: Dzieci Magii Afryki, lalki i marionetki – z kolekcji Oleńki Darkowskiej-Nidzgorski i Denisa Nidzgorski-Gordier, w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie, oraz: Sztuka królestwa Dahomeju – z kolekcji Birgit Schlothauer i Gustawa Wilhelma, a także: Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka.
Prowadzenie: Katarzyna Podyma
Wstęp: 2 zł


21 listopada (czwartek), godz. 18:00
Tajemnice ludzi pustyni

Kolekcjomania
Gościem spotkania będzie Adam Rybiński, etnolog i afrykanista, znawca kultury Tuaregów i Beduinów, współautor „Ludów Afryki” (1995), autor „Tuaregów z Sahary. Tradycyjnej kultury Tuaregów Kel Ahaggar – na przełomie XIX i XX wieku” (1999). Spotkanie zainauguruje wystawę fotografii przedstawiających ludy saharyjskie, po raz pierwszy prezentowaną szerokiej publiczności w trakcie ostatniego Kongresu Afrykanistycznego. W naszej muzealnej sali konferencyjnej oglądać ją będzie można od 14. do 24 listopada.


28 listopada (czwartek), godz. 18:00
Żory na starych pocztówkach

Kolekcjo-meeting
Początki kolekcji pocztówek żorskich w Muzeum Miejskim sięgają końca 2001 roku, kiedy dokonano pierwszego zakupu dwóch pocztówek ze sklepu kolekcjonerskiego w Poznaniu. Przedstawiają one północną i wschodnią pierzeję Rynku, a wydane zostały na początku XX wieku (około 1903) i po latach okazały się być jednymi z najstarszych w kolekcji.
Podjęto decyzję o sukcesywnym powiększaniu zbiorów w oparciu o oferty sklepów kolekcjonerskich i osób prywatnych. W ten sposób, w niespełna rok po sfinalizowaniu zakupu pierwszych dwóch pocztówek, kolekcja rozrosła się do dwudziestu sztuk, z których każda była unikalna i niepowtarzalna.
Kolejne lata (2003–2006) to dalsze powiększanie i uzupełnianie kolekcji w oparciu o wypracowane kontakty. Ceny pocztówek w tamtym okresie nie były wygórowane i wahały się w wysokości od pięćdziesięciu do stu złotych za sztukę. W międzyczasie zmienił się sam rynek i sposób pozyskiwania pocztówek. Otworzył się bogaty rynek aukcji internetowych, z których najważniejsze były dwa znane portale aukcyjne. Pierwszy ograniczał się do terenów Polski, drugi otwierał dostęp do zasobów światowych. Kolekcja rozwijała się dynamicznie, z każdym rokiem przybywało około trzydziestu „nowych” niepowtarzalnych obiektów.
Prowadzenie: Jacek Struczyk
Wstęp: 2 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.