Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Program wydarzeń na maj 2018

3 maja (czwartek), godz. 18:00
Muzealne Forum Niepodległościowe: Pomiędzy niepodległością a demokracją.

Prowadzenie: dr Lucjan Buchalik, Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
Porozmawiajmy. Czy niepodległość możliwa jest bez demokracji?

10 maja (czwartek), godz. 18:00
Śladami żorskich zabytków:
Niepodległość na wyciągnięcie ręki. „Wielkie postaci na żorskim rynku”

Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
Będzie o historycznych pamiątkach i miejscach, z którymi wiążą się losy bohaterów historii Żor.

16 maja (środa), godz. 18:00
Muzealne spotkania z kulturą:
„Motoichi Yuzawa – opowieść o Japonii”

Japonia – przeszłość i przyszłość, tożsamość. Opowieść o mitycznej krainie „kwitnącej wiśni” u wrót cyberprzestrzeni,
wraz z krótkim instruktażem gry na tradycyjnym bębnie japońskim (w ramach projektu „Bronisław Piłsudski. Piórem
i karabinem ku niepodległości”.

17 maja (czwartek), godz. 18:00
Żorskie wspominki:
Niepodległość na wyciągnięcie ręki – „Niepodległość oznaczona – od Pstrowskiego do Korfantego”

Prowadzenie: Jacek Struczyk, Muzeum Miejskie w Żorach
W wielkim skrócie: będzie o historii osiedla Korfantego.

18 maja (piątek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk:
Luwr „na skróty”, część II

Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Zapraszamy na kolejne spotkanie w Prowincjonalnym Ogrodzie Sztuk z nowego cyklu „Wielkie muzea na skróty”. Spotkanie
poświęcone będzie paryskiemu Luwrowi. Otworzymy drzwi galerii mieszczących około 300 tysięcy dzieł sztuki. Kiedy muzeum
było otwierane w 1793 roku jego kolekcja liczyła jedynie 537 obrazów. Obecnie, gdy ilość muzealiów przechowywanych
w magazynach i eksponowanych w galeriach liczy się w setkach tysięcy, można poczuć się zagubionym w świecie sztuki.

19 maja (sobota), godz. 18:00
Otwarcie wystawy etnograficznej:
„Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”

Wprowadzenie i oprowadzenie kuratorskie: dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie w Żorach

19–20 maja (sobota–niedziela), godz. 16:00–01:00
Noc Muzeów:

Ajnuska noc muzealna: Niepodległość inaczej (w ramach projektu „Bronisław Piłsudski. Piórem i karabinem ku niepodległości”)

21 maja (poniedziałek), godz. 18:00
Zagadki antropologii:
„Witold Kowalski – tajemnice genealogii Piłsudskich”
(w ramach projektu „Bronisław Piłsudski. Piórem i karabinem ku
niepodległości”)
Prowadzenie: dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie w Żorach

22 maja (wtorek), godz. 14:00
Odsłonięcie posągu Bronisława Piłsudskiego – Muzeum Miejskie w Żorach

22 maja (wtorek), godz. 18:00
Oblicza japońskiej kultury w muzyce współczesnej.

Recital pianistki Miho Kurihary – Zespół Szkół Muzycznych w Żorach. Wstęp wolny (w ramach projektu „Bronisław Piłsudski.
Piórem i karabinem ku niepodległości”).

24–25 maja (czwartek, piątek), godz. 9:00–17:00
Niepodległość na wyciągnięcie ręki – „Bronisław Piłsudski, Ajnowie i fonograf”

Spotkania w ramach Festiwalu Nauki i Techniki – Dom Kultury.
Wstęp wolny (w ramach projektu: „Bronisław Piłsudski. Piórem i karabinem ku niepodległości”).

Pobierz informator.