Istnieje możliwość zakupu katalogu wystawy "Polskie poznawanie świata". Cena wydawnictwa 50,00 zł. Zapraszamy do Punktu Informacji Miejskiej znajdującego się w naszym muzeum na recepcji.

Katalog wystawy "Polskie poznawanie świata". Kolekcja pozaeuropejska Muzeum Miejskiego w Żorach.

Niniejsza publikacja nie jest dziełem wyłącznie naukowym, ukazującym najnowsze wyniki badań nad kulturami świata i historią ich polskiego opisywania. Jest próbą popularno-naukowego ukazania tej problematyki. Jako dopełnienie wystawy stałej pt. "Polskie poznawanie świata" prezentowanej w nowej siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach kwestię polskiego wkładu w poszerzenie wiedzy o świecie, a szczególnie w badaniu nad jego kulturami przedstawia w nowatorski sposób. Głównym jej celem jest bowiem nie tyle przekazanie czytelnikowi podstawowych informacji, ile zachęcanie go do pogłębienia wiedzy z tego zakresu.

Teksty pisały osoby zajmujące się naukowo historią polskiego poznawania świata oraz sami badacze, działający w różnych częściach kuli ziemskie. Dlatego też mają one różny charakter. Znajdujemy tu opracowania o profilu historycznym, etnologicznym oraz literaturoznawczym. Kilka z nich podejmuje też problematykę metodologiczną. Taki dobór artykułów ma zwrócić uwagę czytelnika nie tylko na różnorodność kulturową otaczającego nas świata i dzieje jej "polskiego odkrywania", ale także na rozmaitość sposobów prowadzenia badań i interpretacji. Wieloaspektowość prezentowanych prac wynika nie tylko z odmiennych zakresów reprezentowanych przez autorów dyscyplin, ale także ze stosowania przez nich różnych metod badawczych.

Oprócz sylwetek polskich badaczy o rozmaitych specjalnościach, zarówno na wystawie, jak i w tekście katalogu prezentowane są biogramy ludzi, którzy popularyzowali w polskim społeczeństwie informacje na temat świata i jego kultur. Byli wśród nich osadnicy, podróżnicy, literaci. Niektóre z ich relacji i powieści były tłumaczone na wiele języków i popularyzowane poza krajem. Były to m. in. prace Henryka Sienkiewicza i Josepha Conrada, a także Arkadego Fiedlera, Kamila Giżyckiego, Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego i wielu innych.