Wraz z ostatnim dniem grudnia upłynęła kadencja Rady Muzeum w Żorach. Trwa procedura konstytuowania się nowej Rady.

Rada wspiera działania Muzeum. Dyrektor Muzeum konsultuje z nią plan pracy, omawia szczegóły projektów, zasięga w Radzie opinii na temat podejmowanych działań. Przez ostatnie cztery lata – bo tyle trwa kadencja Rady, na rzecz Muzeum pracowali w niej: Jacek Arasim, Józef Chmiel, Dariusz Domański, dr hab. profesor Uniwersytetu Szczecińskiego – Jacek Łapott, Wojciech Maroszek, prof. dr hab. Jarosław Różański, Dorota Schmidt, Grzegorz Utrata i Andrzej Zabiegliński – swoje funkcje w Radzie pełnili Oni nieodpłatnie.

W ciągu minionej kadencji Rady w Muzeum dokonało się wiele zmian, z których najbardziej znaczącą była przeprowadzka Muzeum do nowej siedziby. Nowoczesna przestrzeń budynku przy ul. Muzealnej 1/2 – jej zagospodarowanie stanowiło nie lada wyzwanie. Prace nad projektami wystaw stałych Muzeum w nowej siedzibie rozpoczęto jeszcze w starym lokum, nad długo przed przenosinami. I tak, w styczniu 2016 r. otwarto wystawę: „Polskie poznawanie świata", a w październiku 2017. – wystawę: „Nasza tożsamość". Jednocześnie kontynuowane były w Muzeum programy badawcze i edukacyjne. Rozpoczęto też proces cyfryzacji zbiorów.

Kto może zostać członkiem Rady Muzeum określa Ustawa o muzeach i Statut Muzeum Miejskiego w Żorach. Jej skład stosowną uchwałą zatwierdza Rada Miasta.

Wszystkim członkom Rady Muzeum minionej kadencji serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę, poparte Waszym doświadczeniem i wiedzą merytoryczne wsparcie naszych działań, zrozumienie potrzeb instytucji kultury jaką jest muzeum, życzliwość i wszelką pomoc.

Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach, dr Lucjan Buchalik
i pracownicy Muzeum w Żorach