Organizatorzy obchodów 744 rocznicy urodzin miasta Żory z cyklu – Rodzinka w muzeum pt. Potyczki miast – Żory kontra Żary:

Jadwiga Tabor, Leokadia Buchman, Urszula Niechoj, Danuta Kolarska, Justyna Kloczkowska, Daria Leśniak, Marta Szafraniec, Mirosława Babilas i Tomasz Górecki dziękują wszystkim uczestnikom za udział w potyczkach rodzinnych jak również za sugestie na organizację następnego spotkania z cyklu – Rodzinka w muzeum!

W sobotę 27 lutego 2016r. w Muzeum Miejskie w Żorach dorośli i dzieci odkrywali swoją wiedzę o naszym mieście i konfrontowali ją z miastem o podobnej nazwie – Żary, które  leżą na pograniczu Niziny Śląskiej i Niziny Wielkopolskiej, pomiędzy dwoma dopływami Odry: Bobrem i Nysą Łużycką. Uczestnicy zobaczyli prezentację multimedialną i wysłuchali informacji na temat podobieństw i różnic pomiędzy tymi miastami. Potem wysłuchali anegdot związanych z pomyłkami, wynikającymi z podobieństwem w nazwach Żory – Żary. Następnie musieli rozwiązać test, w którym należało podać,  jakie są charakterystyczne dla obydwu miejscowości zabytki, obiekty sakralne, miejsca pamięci narodowej, czy cyklicznie obchodzone uroczystości. Test został skrupulatnie sprawdzony,  a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, odpowiednie do zajętego miejsca.

Organizatorzy przygotowali jeszcze inne zadania dla uczestników. Ich wysiłek został nagrodzony różnymi gadżetami, folderami i książkami nawiązującymi do naszego miasta Żory. Dla naszych milusińskich przygotowano wiele zabaw i konkursów, które  podejmowały razem ze swoimi rodzicami czy dziadkami. Jednym z zadań było wykonanie kolażu z przygotowanych elementów i szablonów charakterystycznych dla naszego miasta. Wykonane przez uczestników prace zostaną zaprezentowane na wystawie, którą będzie można oglądać w najbliższych dniach w naszym muzeum. Spotkanie zakończył poczęstunek w postaci śląskiego kołocza i pysznych regionalnych  ciasteczek.

Atrakcją było zwiedzenie wystawy Polskie poznawanie świata z przewodnikiem, panem Tomaszem Góreckim.

 

Lokalizacja:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.