Z wielką radością informujemy, że Centrum Edukacji Regionalnej po raz kolejny zostało wyróżnione.

Nagroda kulturalna Prezydenta Miasta Żory w kategorii „Ochrona kultury” została przyznana za pomysł, konsekwentną realizację i efekt działań projektu edukacyjnego. Autorkami sukcesu są Jadwiga Tabor i Renata Śniegoń, z których inicjatywy w roku 2000 utworzono Żorskie Centrum Edukacji Regionalnej.

Od roku 2010 Centrum stanowi część Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Miejskiego w Żorach.
Głównym celem CER-u jest kształcenie kompetencji regionalnych, umiejętności analizy i obioru treści związanych z kulturą regionu dostępną dla dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej (w tym przedszkoli z oddziałami integracyjnymi i szkół specjalnych,) a także wyrównywanie szans uczniów na zdobycie wiedzy o miejscu zamieszkania i regionie.

Centrum Edukacji Regionalnej  realizuje projekt „Lekcje regionalizmu na żywo” prowadzony zgodnie z programem autorskim pt. „Jestem spadkobiercą i twórcą dziedzictwa kulturowego” nr  DKOS - 4014-4302 zatwierdzonego przez MENIS opracowanego przez Jadwigę Tabor, Leokadię Buchman, Mirosławę Bieg oraz Marię Hanslik. W działania Centrum aktywnie zaangażowała się  również Urszula Niechoj, rozszerzając działalność CER o grupę wiekową przedszkolaków.

Organizatorami działań są pracownicy Muzeum, nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Osiny”. Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem metod aktywizujących oraz dostosowane do możliwości psychofizycznych i wieku uczestników. Głównym celem  tych zajęć jest nie tylko przedstawianie obrzędów, ale aktywny udział dzieci w zabawach, tańcach i zajęciach plastycznych. Lekcje  odbywają się w specjalnie zaaranżowanym miejscu (tzw. żywe muzeum regionalizmu), gdzie dzieci poznają historię i obyczaje regionu.

zdjęcie: Tymoteusz Joszki