5-8 września 2017

Gośćmi Festiwalu Fotografii „Plener”, Żory 2017 będą:

Andrzej Dragan, fizyk kwantowy i fotograf. Autor książki: „Niezwykle szczególna teoria względności” i założyciel studia, które w 2015 roku wyprodukowało teledysk zespołu Behemoth. Fotografował Davida Lynch`a, Jana Peszka, Jerzego Urbana i Kubę Wojewódzkiego. O jego zdjęciach czytamy, że „szokujące”, „ prowokujące”, „kontrowersyjne”. – Potrzebowałem odskoczni od nauki, fotografia świetnie się się do tego nadaje, bo tam intelekt jest zbędny. Ktoś może być bardzo wrażliwym, ale przygłupim, a do tego być świetnym fotografem. Inna sprawa, że naukowcy potrafią być kompletnie niewrażliwi i społecznie upośledzeni – powiedział kiedyś.

Monika Cichoszewska, która w Żorach zaprezentuje swoje ambrotypy i Kaja Rata –  autorka zdjęcia „pierwszego kota na księżycu” i fantasycznej fotograficznej opowieści o tym, jak słynna Łajka wraca do domu.

Będą też: Krzysztof Szewczyk,  badacz zjawiska wstrząsów sejsmicznych, których przyczyną jest eksploatacja surowców naturalnych, ze swoim fotograficznym przeczuciem, że „pokłady” i „wstrząsy” wystepują nie tylko w świecie geologii, monitorowanym przez urządzenia optyczne i sejsmografy; i  Karolina Wojtas, w której „Przebogatej faunie tutejszej okolicy” – zbyt dużo motyli i kwiatów, by starczyło miejsca dla naukowców.

Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjął Haruhisa Terasaki, 67-letni, mieszkaniec Tokio, który stworzył własną unikalną metodę obrazowania.

– Nie mam wątpliwości, że żyjemy w systemie, który nas kontroluje – twierdzi Tomasz Wysocki, kolejny uczestnik  „Pleneru”. – System kontroluje nas wszystkich, ale dla każdego z nas jest czymś innym – dodaje.  Strasznie to brzmi, ale zdjęcia, które pokaże w Żorach, potrafią być urzekające.

Niepokojące przeczucia towarzyszą też pracom Yulii Krivich, której fotograficzny cykl „Zuchwałość i Młodość”, odnosi się bezpośrednio do sytuacji na Ukrainie. Tak też nazywa się jedna z ukraińskich chuligańskich band, o której opowiada Yulia na swoich zdjęciach.

Wraz z Mariuszem Foreckim, zagości na Festiwalu „Człowiek w ciemnych okularach”. Ten ikoniczny wizerunek znany jest w całej współczesnej Rosji, podobnie, jak w świecie fotografii rozpoznawalne są zdjęcia Foreckiego. Tę jedną z najpiękniejszych książek fotograficznych warto zobaczyć na wystawie głównej Festiwalu.

Katarzyna Sagatowska opowie w Żorach o „Polskim sumo”.  Trzeba być odważnym, by podejść do takiego tematu. Fizyczność zahaczająca o fizjologię  – zdumiewające, że podeszła do niej kobieta – czytamy w katalogu wystawy w MOCAK-u.

Rafał Kalinowski, który robi zdjęcia w klatkach schodowych, wyróżnione m.in. przez National Geografic i Paweł Jaszczuk, którego w jednym z wywiadów, dziennikarz zapytał o to, czy Jego zdjęcia są prawdą, czy jedynie blisko prawdy? Na co autor, którego prace wisiały obok zdjęć Nobuyoshiego Arakiego, odpowiada: „Najczystszą prawdą jaką możesz sobie wyobrazić. Byłem tam, widziałem na własne oczy.”

A, czy oczom wierzyć czy nie wierzyć? – odpowie być może Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizujący się w fotografii, wykładowczyni i rezenzentka, m.in. Miesiąca Fotografii w Krakowie i współorganizatorka konkursu: Fotograficzna Publikacja Roku.