Na marginesie zdarza się. Zobacz program Festiwalu Fotografii Plener Żory 2016. Zapisz się na warsztaty

... to, co ważne, zachodzą zaskakującej urody zjawiska, pojawiają się niespodziewanie odpowiedzi na, jak mogłoby się wydawać, pytania retoryczne.


 

 

Program Festiwalu Fotografii Plener Żory 2016, to zaledwie przeczucie topografii owego marginesu – przestrzeni twórczości, podobnie jak każdej innej w sztuce, naznaczonej plusem i minusem nieskończoności.

Głównymi wydarzeniami Festiwalu są:

wystawa zbiorowa "Margines" i prezentacja "Najdroższe zdjęcia świata" – w zamyśle organizatorów, ilustrujące dwa najbardziej oddalone od siebie zjawiska w sztuce fotografii.

Wśród prac, które zaprezentowane zostaną na wystawie znajdą się m.in.: portret kobiety malującej usta – zdjęcie nieznanego autora, wybrane spośród setek innych w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego, a więc będącego niejako na marginesie tego, co tu i teraz w fotografii, choć w niczym nie ustępującego współczesnym obrazom, ani warsztatem, ani siłą wyrazu; genialne zdjęcia 3-letnich Julii i Marysi, wykonane w trakcie zabawy aparatem fotograficznym taty – nową zabawką, z których jedno stanowi front strony Festiwalu Fotografii Plener 2016; i prace Agnieszki Pajączkowskiej – "badaczki codziennych praktyk fotograficznych" – jak pisze o sobie, autorki i realizatorki znanego projektu "Wędrowny Zakład Fotograficzny", w którym "pokazuje i opisuje fragmenty spotkań odbytych podczas podróży wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski, zbiera wypowiedzi, wspomnienia, doświadczenia i opisy sytuacji związanych z fotografią, wsią, historią i codziennością". Wśród autorów: Maciej Pisuk, twórca scenariusza filmu "Jesteś Bogiem", który kilka lat temu zrealizował głośny cykl zdjęć "Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej"; i Dominika Gęsicka znana z cyklu: "This Is Not Real Life", projektu realizowanego na Spitsbergenie, gdzie jak pisze "nie ma kotów, drzew ani świateł drogowych". Do udziału w wystawie zaproszeni zostali także: Diana Lelonek ("Zoe-Terapia" i "Yesterday I met a really wild man"), dla której fotografia stanowi jedynie punkt wyjścia i pole do eksperymentów i która w swoich pracach kwestionuje antropocentryczną koncepcję świata:, Michał Łuczak – dokumentalista, autor głośnej książki "Brutal – retrospekcja " (wydanej z programu "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) – fotograficznej opowieści o ostatnich miesiącach brutalistycznego dworca PKP w Katowicach, Polska Fotograficzna Publikacja roku 2013; Paweł Szypulski – właściciel gromadzonej przez kilka lat kolekcji pocztówek z pozdrowieniami i widokami obozu w Auschwitz, stanowiącej kanwę publikacji, pt. "Pozdrowienia z Auschwitz"; i fotografujący od lat Piotr Tomala, autor, który na stronach dla fotografów, w rubrykach: status zawodowy wciąż wpisuje: fotograf-amator.

Spotkanie "Najdroższe zdjęcia świata" poprowadzi Katarzyna Sagatowska, fotografka, kuratorka i specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej, która zdradzi zasady obowiązujące na rynku sztuki fotografii i omówi okoliczności towarzyszące aukcyjnym transakcjom.

O "Marginesach fotografii" opowie Marek Janczuk z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a rynek wydawnictw fotograficznych w Polsce omówi Magdalena Sokalska.

Festiwal Plener Żory 2016, to także spotkania autorskie (Zbyszek Reszka), wystawy (Paweł Janczaruk) i warsztaty (fotografii w technikach szlachetnych; tradycyjnej wielkoformatowej (Dariusz Trześniowski) i cyfrowej obróbki zdjęć (Waldemar Chądzyński).

Festiwal potrwa od 31 sierpnia do 11 września.

Kuratorami Festiwalu i wystawy zbiorowej są Marek Jan Karaś i Tomasz Liboska. [jc]

Zdjęcia: dzięki uprzejmości autorów: Julia i Maria Kowalczyk, Agnieszka Pajączkowska, Zbyszek Reszka, Piotr Tomala.

 
Szczegóły:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.