Oferta wycieczek naukowo-poznawczych Muzeum Miejskiego w Żorach

Podróż w nieznane

„Podróż w nieznane” jest interaktywną przygodą opartą o naukę i poznanie badawcze. Za pomocą różnych metod i środków uczestnicy przenoszą się w czasie i przestrzeni w celu zaznajomienia się z historią polskiego poznawania świata, polskimi badaczami i naukowcami oraz odległymi kulturami.

Podróż składa się z czterech etapów, obejmujących przygotowanie do wyprawy naukowej, jej realizację na trzech kontynentach oraz wielką grę. Wszystkie etapy są realizowane w tle wystawy „Polskie poznawanie świata” z wykorzystaniem eksponatów oraz różnych pomocy dydaktycznych. Każdy z uczestników dostaje dziennik podróży, musi odpowiedzieć na pytania, rozwiązać zagadki i szczęśliwie dotrzeć do celu podróży.

Etapy podróży:

1. Na fali, czyli wyruszamy w świat

2. Rowerem i pieszo wokół Afryki

3. Azjatycki skok przez płot

4. Łowcy głów, czyli wielka gra

W ramach wycieczki przewidziany jest „biwak terenowy” pod postacią wyjścia na miasto do kawiarni „U Janeczki”, gdzie w ofercie znajdują się egzotyczne napoje i desery bądź do baru „Krówka” na niecodzienny posiłek inspirowany kulturami pozaeuropejskimi.

Czas trwania: jeden dzień (około 7-8 godzin).
Wycieczka stanowi ofertę dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Maksymalnie jednorazowo z oferty skorzystać może 40 osób.
Cena: 38 zł (koszt wyprawy muzealnej 15,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania kawiarnianego 8,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania Krówki 15,00 zł od osoby, ceny zaprowiantowania mogą ulec niewielkim zmianom w zależności od sezonu)

Misja Żory

„Misja Żory” to gra składająca się z czterech epizodów rozgrywających się w przestrzeni XIX-wiecznej willi oraz średniowiecznej zabudowy żorskiej starówki. Uczestnicy muszą uratować mieszkańców miasta przed wielkim pożarem rozwiązując zagadki i wypełniając misję terenową. Mali agenci pracują w oparciu o instrukcje i wytyczne przekazane w biuletynie. Ich zadaniem jest raportowanie działań do centrali i współpraca terenowa. W trakcie działań operacyjnych przenoszą się w czasie, między innymi na spotkanie ze średniowiecznym rycerzem i burmistrzem Haeringiem, a w czasach PRL-u staną z kartkami w kolejce.

Etapy podróży:

1. Książę Władysław i jego dwór

2. Ratunku, pali się

3. W poszukiwaniu śledzi

4. Kartki ratują nam życie

W ramach wycieczki przewidziany jest „biwak terenowy” pod postacią wyjścia na miasto do kawiarni „U Janeczki”, gdzie w ofercie znajdą się historyczne napoje i desery bądź do baru „Krówka” na niecodzienny posiłek inspirowany kulturą regionalną.

Czas trwania: jeden dzień (około 7-8 godzin).
Wycieczka stanowi ofertę dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Maksymalnie jednorazowo z oferty skorzystać może 40 osób.
Cena: 38 zł (koszt wyprawy muzealnej 15,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania kawiarnianego 8,00 zł od osoby, koszt zaprowiantowania Krówki 15,00 zł od osoby, ceny zaprowiantowania mogą ulec niewielkim zmianom w zależności od sezonu)

Śląskość w pigułce

Do dyspozycji uczestników są cztery tematy zmieniające się wraz z porą roku.

JESIEŃ – Przygody na polu i w ogrodzie
ZIMA – Odkrywanie biało-czarnego Śląska
WIOSNA – Po pierwszej wiosennej pełni księżyca
LATO – Zabawy w zagrodzie

Podsumowaniem spotkania będzie zdobycie odpowiedniej sprawności. Wszystkie działania będą się odbywać w wiejskim otoczeniu, z wykorzystaniem produktów i narzędzi wykorzystywanych w dawnym gospodarstwie domowym, prostych zabawek, materiałów i urządzeń niezbędnych do zdobycia przypisanej sprawności. Każdy uczestnik otrzymuje czasopismo, które w swojej treści  nawiązuje do tematyki wycieczki.
W ramach wycieczki przewidziane jest „wiejskie śniadanie”, w trakcie którego serwowany będzie prosty posiłek inspirowany kulturą śląską.
Istnieje możliwość zamówienie cateringu za dodatkową opłatą.

Czas trwania: jeden dzień (około 7-8 godzin).
Wycieczka stanowi ofertę dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Maksymalnie jednorazowo z oferty skorzystać może 40 osób.
Cena: 30 zł (koszt zabawy regionalnej 15,00 zł od osoby, koszt kuchni z tradycją 15,00 zł od osoby)

DODATKOWE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Koordynator wycieczek 1–2 – Tomasz Górecki (538 226 269).
Koordynator wycieczki 3 – Jadwiga Tabor (32 43 41 193, 607 036 779).
W razie problemów kontaktowych, prosimy o telefon do sekretariatu Muzeum Miejskiego – 32 43 43 714.

Wycieczki mogą być ze sobą łączone w ciągu jednego dnia. Wówczas czas trwania każdego etapu jest
przez Muzeum odpowiednio skracany. Zainteresowanych prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.