Program wystawienniczo-naukowy NASZA TOŻSAMOŚĆ
Projekt Nasza tożsamość obejmuje wielowątkowe działania z zakresu różnych nauk i sztuk, i stanowić ma początek drogi do własnej tożsamości.
Informacja o projekcie
Pomyślany został jako swoista ścieżka poznania, wejścia w rejony, których na co dzień dotykamy w sposób mniej lub bardziej świadomy.
Projekt został uruchomiony już w roku 2016 wraz z oddaniem do dyspozycji wirtualnej ścieżki wystawowej. W roku 2017 dochodzą kolejne realizacje: wystawy, spotkania i wykłady.
Najważniejszym elementem projektu jest otwarcie wystawy stałej „Nasza tożsamość”. Mówi o tożsamości ludzi i miejsca, ale próbuje również uchwycić aspekt tożsamości w sensie historycznym i społecznym. Jest jak wędrówka przez góry i doliny codziennego życia minionych pokoleń. Narracja tej podróży w czasie prowadzona jest z perspektywy współczesności – punkt wyjścia do rozważań stanowi tu i teraz.
Autorzy koncepcji: dr Lucjan Buchalik, mgr Jacek Struczyk.
Kurator wystawy stałej: Jacek Struczyk.
PROGRAM
3 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Lustra tożsamości”
Wystawa „Lustra tożsamości” dokumentuje cykl realizowany w Muzeum od pięciu lat, zawierający elementy nie tylko klasycznie malarskie, ale również rzeźbiarsko-ceramiczne i scenograficzne. Jednym z elementów wystawy i jej podstawowym wariantem koncepcyjnym i formalnym są płaszczyzny lustrzane, realne i w przenośni. „Lustra tożsamości” to także prezentacja trudnego piękna regionu, ukrytego w ludziach i ich wnętrzu.
Wystawa prezentowana będzie do 27 sierpnia.
10 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk.
Spotkanie 2 „Sztuka po drugiej stronie lustra”
Spotkanie jest pretekstem do rozmowy o sztuce, problemach związanych z jej odczytywaniem, analizą i zrozumieniem. Wystawa stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat lustra w sztuce światowej. Rozmowa traktowana będzie z impresjonistycznym rozmachem, który każdemu pozwoli na refleksję i postawienie kropki nad „i”, zgodnie z dewizą „w muzeum wszystko wolno”.
11 sierpnia (piątek), od godz. 20:30
Przystanek Żory. Stacja Muzeum
Pociąg „Nasza tożsamość” (nie tylko dla dorosłych)
W podróży przewiduje się atrakcje:
• Historie jednego obiektu, czyli najciekawszy eksponat podróżniczy
• Pocztówki z podróży, czyli interesująco i na temat o żorskich pocztówkach
• Grę o fotel burmistrza, czyli rozgrywki polityczne (i nie tylko) w drodze na szczyt
12 sierpnia (sobota), od godz. 13:00
Przystanek Żory. Stacja Muzeum
Pociąg „Nasza tożsamość” (nie tylko dla dzieci)
W podróży przewiduje się liczne awarie, napady, zderzenia i pomyłki.
Ekstremalna Misja Żory, czyli gra dla wszystkich zostanie rozpoczęta!
17 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk.
Spotkanie 3 „Muzyczna tożsamość, czyli co?”
Spotkanie z uczestnikami projektu „Hurdu–hurdu” – Adamem Olesiem i Dominiką Kierpec-Kontny. W tle rozważań pojawi się muzyka łącząca elementy lokalnego folkloru, jazzu z lekką nutką improwizacji. Muzycy utytułowani Fonogramem roku 2012 na Festiwalu „Nowa Tradycja”.
24 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk
Spotkanie 4 „Lustra tożsamości. Ciąg dalszy…”
2 września (sobota), godz. 10.00
Muzealna Misja Patriotyczna
„Nie tylko w obronie Ojczyzny…”
Prelekcja na temat działań wojska polskiego w misjach i operacjach poza granicami kraju, którą przedstawią żołnierze – weterani misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, obecnie służący w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Rybniku. Żołnierze opowiedzą o własnych przeżyciach w czasie misji.
9 września (sobota), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
„Krajobraz żorskiego dziedzictwa kulturowego”
Wykład monograficzny poświęcony wybranym żorskim obiektom architektonicznym o wyjątkowym znaczeniu historycznym i społecznym dla życia miasta. W jego treść włączone zostaną anegdoty, omówienia muzealiów i relacje dotyczące współczesnych zmian i oddziaływań na środowisko.
10 września (niedziela), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
„Polacy w krajobrazie światowego dziedzictwa”
Wykład monograficzny prezentujący wybrane sylwetki Polaków i ich dorobek w poznawaniu kultur świata w ramach programu naukowo-wystawienniczego „Polskie poznawanie świata”. Zakres poznania dotyczył będzie barwnych i często dramatycznych losów badaczy, ciekawostek kulturowych oraz „istnienia” dokonań tych postaci w obcym krajobrazie kulturowym.
16 września (sobota), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
Debata miejska „Co dalej z zabudowaniami byłego Garnizonu”
Otwarte dla wszystkich spotkanie odnoszące się bezpośrednio do problemu restauracji i rewaloryzacji obiektów o znaczeniu historycznym dla miasta, w kontekście współczesnej perspektywy architektonicznej. W debacie przewidziano udział osób w sposób znaczący decydujących o losach miasta i jego krajobrazie. Zaprezentowane zostaną koncepcje zagospodarowania i przyszłej eksploatacji, a wszystko to w tle dobrych praktyk innych ośrodków w kraju.
17 września (niedziela), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
„Światowe dziedzictwo w krajobrazie Żor”
Spotkanie na wystawie stałej „Polskie poznawanie świata” w ramach „niecodziennego zwiedzania”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyjątkowe obiekty wybrane ze światowego dziedzictwa kulturowego, które wpisały się w krajobraz Żor za sprawą Muzeum. „Pięć minut z eksponatem” będzie pretekstem do poszukiwań własnej tożsamości poprzez konfrontację z „obcymi” kulturami.
21 września (czwartek), godz. 18:00
Żorskie wspominki
Spotkanie 1. Fadom. Żory z wielkiej płyty
Pierwsze z cyklu spotkań zainspirowanych szeroko dyskutowanym wydawnictwem prof. Kazimierza Miroszewskiego „Żory 1945–1989. Monografia historyczna”. Zapraszamy do udziału i dyskusji wszystkich mieszkańców, których wiedza wykracza poza ramy książki.
23 września (sobota), godz. 16:00–18:00
NIRwana – Naukowe Inspiracje Rodzinne
„Za czym kolejka ta stoi, czyli rodzina w PRL-u”
Muzealna gra rodzinna oparta o wiedzę, spryt i umiejętności. Solidna dawka nauki i wiedzy praktycznej podana w sposób wesoły i niebanalny. Spotkanie dedykowane rodzinom, dzieciom, dziadkom i wszystkim chętnym do sprawdzenia się z wiedzy o PRL-u. Mile widziani wszyscy, również ci, którym skrót PRL nic nie mówi.
25 września (poniedziałek), godz. 10:00
Śniadanie prasowe
„A w tle wystawa”
28 września (czwartek), godz. 18:00
Pokaz specjalny wystawy „Nasza tożsamość”
(zaproszenia)
5 października (czwartek), godz. 18:00
Otwarcie wystawy „Nasza tożsamość”
połączone z oprowadzeniem kuratorskim
12 października (czwartek), godz. 18:00
Śladami żorskich zabytków
„Tajemnica płyty nagrobnej”
Spotkanie z cyklu poświęconego żorskim zabytkom. Z mroków pamięci wyciągnięte na światło dzienne zostaną obiekty wyjątkowe, tajemnicze i zachwycające.