miejsce: Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2 termin: 22.10.2016 – 17.12.2016

koordynatorka projektu: Anita Czerner-Lebedew

organizator: Muzeum Miejskie w Żorach

Świat biegnie coraz szybciej i trudno jest się zatrzymać, zadumać na chwilę nad życiem i jego pięknem. ODCHODZĄCY ŚWIAT AFRYKI to projekt etnologiczny, realizowany w nowej siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach.

To projekt, który pozwala na chwilę spokoju i nostalgii. Dzięki przepięknym fotografiom sprzed 40 lat, wykonanym podczas Studenckiej Ekspedycji Etnologicznej AFRYKA 76-77 uczestnik przenosi się do dalekiego afrykańskiego świata. Odległego i w czasie i przestrzeni, ale bliskiego sercu dzięki fotografiom ludzi: mały chłopczyk-handlarz sprzedający obnośnie smażoną rybę, dziewczyna z plemienia Kirdi, matka z dzieckiem, mężczyźni pijący piwo z jednej tykwy. Sceny znane z wielu osad ludzkich, tutaj nabierają dodatkowego znaczenia. Świat koczowniczych Fulbejów z okolic Kukawy, to dziś teren działania organizacji terrorystycznej Boko Haram. Jeziora Czad dawniej pełne ryb, obecnie znajduje się w fazie zaniku. Tradycyjna tkanina prawie całkowicie została wyparta przez odzież fabryczną. T-shirty zdominowały świat afrykańskiej mody. Mimo wielu głębokich zmian w życiu codziennym, niektóre aspekty życia tradycyjnego przetrwały. Przykładami mogą być plecionkarstwo i garncarstwo, ze względu na ich użytkowy charakter. Prezentowane na wystawie sceny z targu pokazują typowy sposób noszenia na plecach małych dzieci, do którego odwołuje się aktualna moda na noszenie dzieci w chustach.

Ale nie tylko fotografie lokalnych mieszkańców zadziwiają. Archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie udostępniło wspaniały zbiór zdjęć dokumentujących ekspedycję i jej uczestników. Od pierwszych fotografii w czasie rejsu do Afryki na pokładzie M/S SIEMIATYCZE, poprzez pierwsze obozowiska na Saharze, przygotowanie kolacji w Sylwestra 1976 roku, badania terenowe wśród Dogonów w Mali, czy w drodze na otwarte wody Jeziora Czad.

Wystawę fotograficzną uzupełniają eksponaty przywiezione zarówno przez SEE AFRYKA 76-77, jak również pozyskane dzięki badaniom etnograficznym prowadzonym na tym terenie przez Muzeum Miejskie w Żorach. Dopełnieniem wystawy czasowej jest bogata oferta spotkań z nauką i ze sztuką, warsztatów i lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Kulminacją projektu będzie spotkanie „Studencka Ekspedycja Etnograficzna AFRYKA 76-77 - 40 lat później” połączone z konferencją naukową pt. „Etnolog i jego teren”. Spotkamy się z uczestnikami tej przełomowej wyprawy, która dała początek polskiej szkole etnograficznej afrykanistyki.

POBIERZ INFORMACJE O IMPREZACH TOWARZYSZĄCYCH