Zapraszamy na Polskie poznawanie świata - Najnowszą muzealną ekspozycję

Zapraszamy na „Polskie poznawanie świata” - Najnowszą ekspozycję zorganizowaną przez Muzeum Miejskie w Żorach. Jest to pierwsza wystawa stała w nowym budynku muzeum, specjalnie przystosowanym do jak najlepszej prezentacji zgromadzonych zbiorów. Oglądając kilkaset eksponatów i korzystając z licznych prezentacji multimedialnych, można przenieść się w najodleglejsze miejsca globu – wszędzie tam, gdzie dotarli polscy podróżnicy i naukowcy. Można wręcz poczuć się na ich miejscu i samemu nawiązać kontakt z niespotykanymi na co dzień ludami i ich kulturą.

Wystawa czynna dla zwiedzających od 31 stycznia (niedziela).

Wstęp biletowany.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

O WYSTAWIE SŁÓW KILKA

Pomysł na wystawę „Polskie poznawanie świata” zrodził się pod wpływem stwierdzenia, że historia polskiego wystawiennictwa muzealnego nie obejmuje całościowego podejścia do tematu wkładu Polaków w opisanie świata. Wystawy pokazywały wybrane fragmenty historii eksploracji raczej pod kątem zaprezentowania sylwetek badaczy lub obiektów pozyskanych przez nich niż zmierzenia się z ujęciem syntetycznym tematu.

Celem wystawy „Polskie poznawanie świata” jest zaprezentowanie zarówno historycznego wkładu Polaków w rozwój nauk, jak i współczesnych badań prowadzonych w różnych miejscach świata. Z uwagi na olbrzymi zakres materiału, który mieści się w tak ogólnie potraktowanym temacie, koniecznością stała się selekcja treści. Temat należało dostosować do realnych możliwości wystawienniczych. Analizując więc różne pomysły, zdecydowano o wyborze dziedziny nauk humanistycznych jako docelowego obszaru badawczego przypisanego tematowi. W konstrukcji wystawy uwzględniono więc badania etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne oraz badania nauk pokrewnych.

Wystawa „Polskie poznawanie świata” szkicuje olbrzymi zakres tematu. Jest raczej impresją dającą do myślenia i poszukiwań niż zamkniętą odpowiedzią na pytanie badawcze. Materialny przekaz historyczny w postaci eksponatów połączony został z elementem wirtualnego rozbudowanego komentarza. W ten sposób połączono materialny przedmiot
z kulturowym i historycznym tłem.

Fot. Piotr Flaga

Lokalizacja: