Zapraszamy na Polskie poznawanie świata - Najnowszą muzealną ekspozycję

Zapraszamy na „Polskie poznawanie świata” - Najnowszą ekspozycję zorganizowaną przez Muzeum Miejskie w Żorach. Jest to pierwsza wystawa stała w nowym budynku muzeum, specjalnie przystosowanym do jak najlepszej prezentacji zgromadzonych zbiorów. Oglądając kilkaset eksponatów i korzystając z licznych prezentacji multimedialnych, można przenieść się w najodleglejsze miejsca globu – wszędzie tam, gdzie dotarli polscy podróżnicy i naukowcy. Można wręcz poczuć się na ich miejscu i samemu nawiązać kontakt z niespotykanymi na co dzień ludami i ich kulturą.

Wystawa czynna dla zwiedzających od 31 stycznia (niedziela).

Wstęp biletowany.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
O WYSTAWIE SŁÓW KILKA

Pomysł na wystawę „Polskie poznawanie świata” zrodził się pod wpływem stwierdzenia, że historia polskiego wystawiennictwa muzealnego nie obejmuje całościowego podejścia do tematu wkładu Polaków w opisanie świata. Wystawy pokazywały wybrane fragmenty historii eksploracji raczej pod kątem zaprezentowania sylwetek badaczy lub obiektów pozyskanych przez nich niż zmierzenia się z ujęciem syntetycznym tematu.
 
Celem wystawy „Polskie poznawanie świata” jest zaprezentowanie zarówno historycznego wkładu Polaków w rozwój nauk, jak i współczesnych badań prowadzonych w różnych miejscach świata. Z uwagi na olbrzymi zakres materiału, który mieści się w tak ogólnie potraktowanym temacie, koniecznością stała się selekcja treści. Temat należało dostosować do realnych możliwości wystawienniczych. Analizując więc różne pomysły, zdecydowano o wyborze dziedziny nauk humanistycznych jako docelowego obszaru badawczego przypisanego tematowi. W konstrukcji wystawy uwzględniono więc badania etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne oraz badania nauk pokrewnych.
 
Wystawa „Polskie poznawanie świata” szkicuje olbrzymi zakres tematu. Jest raczej impresją dającą do myślenia i poszukiwań niż zamkniętą odpowiedzią na pytanie badawcze. Materialny przekaz historyczny w postaci eksponatów połączony został z elementem wirtualnego rozbudowanego komentarza. W ten sposób połączono materialny przedmiot 
z kulturowym i historycznym tłem.

Fot. Piotr Flaga

Lokalizacja:

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.