Szanowni Rodzice, oto informacje, co będzie się działo w Muzeum we wrześniu 2019.

ROGRAM

1 września (niedziela), godz. 12:00 (uwaga: do ok. 15:00 )
A więc wojna…
Wystawa w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i rajd

Śladami żorskich zabytków
Zapraszamy na otwarcie okolicznościowej wystawy plenerowej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (godz. 12:00), po którym wyruszymy na rajd rowerowy, którego trasa przebiegać będzie szlakiem miejskich pamiątek z września 1939 roku. Sprzed siedziby Muzeum pojedziemy więc na osiedle Pawlikowskiego, stamtąd ulicą Wodzisławską, Rybnicką, Szczejkowicką, Kolejową, Mikołowską i Leśną dotrzemy na Śmieszek na żołnierską grochówkę.
Do udziału zapraszamy dzieci pod opieką dorosłych.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Żorach:
1 września 2019 (niedziela)
10:30
uroczystość przy grobie żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu przy ul. Nowej
12:00 otwarcie plenerowej wystawy fotograficznej „Oni bronili miasta” – Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2
12:30 „Rowerowy patrol śladami żorskiego września” – przejazd rowerami do miejsc związanych z walkami w Żorach,
1 września 1939 roku, w miejscach postoju; krótkie prelekcje. Zapraszamy z własnymi rowerami, istnieje także
możliwość wypożyczenia rowerów miejskich; na zakończenie – grochówka przy stawie Śmieszek
2–30 września 2019
Wystawa „Oni bronili miasta” na Rynku
5 września 2019 (czwartek)
18:00
okolicznościowa prelekcja na temat walk w Żorach i na Górnym Śląsku – Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2
19 września 2019 (czwartek)
13:00 prelekcja dla szkół na temat ataku ZSRR na Polskę, prelegent: pułkownik w stanie spoczynku, Tadeusz Dłużyński

14 września (sobota), godz. 17:00
Nowy dom Stefanie, część pierwsza
Wspólne czytanie historii o sześcioletniej dziewczynce, bohaterce książki: Nigdzie w Afryce, która wraz z rodzicami opuszcza swój dom, by szukać schronienia w dalekiej Kenii. Porozmawiamy z dziećmi o tym, czym jest dla nich dom rodzinny, co to znaczy czuć się, jak u siebie w domu, kiedy i dlaczego tęsknimy za domem, i dlaczego tak ważne jest poczucie wspólnoty.

Wstęp wolny.
Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak i Danuta Kolarska, Muzeum Miejskie w Żorach

*Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
Projekt: Mapa tożsamości Żor

15 września (niedziela), godz. 16:00
Nowy dom Stefanie, część druga

Zabawkolandia
Losy bohaterki: Nigdzie w Afryce, Stefanie Zweig, staną się kanwą inscenizacji, którą przygotujemy razem z uczestnikami spotkania. Zapraszamy dzieci do zabawy w tle opowieści o małej dziewczynce, która pokochała Afrykę.

Wstęp wolny.
*Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa