Zapraszamy na wystawę czasową żorskiej artystki Anny Bodzek-Sikora Życie 3d/3d life. Upcykling. Sztuka papieru.

Wernisaż: 29.06.2017, godz.18.00
Wystawa czynna od 29 czerwca do 28 lipca 2017 roku
Miejsce: Galeria wystaw czasowych, Poziom -1. Muzeum Miejskie w Żorach, ul. Muzealna 1/2
Kurator wystawy: Anna Flaga

Co kryje się pod nazwą upcykling?
Jest to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce.
Koncepcja upcyklingu została przedstawiona przez Riemanna Verlaga w publikacji Upcycling z 1999 roku.

Kilka słów od artystki.
Karton kojarzy się…A właściwie najczęściej nie kojarzy się z niczym. Jest dla nas przydatnym elementem służącym do pakowania, a jednocześnie zbędnym zaraz po użyciu. Wyrazem tego jest nawet jego neutralna kolorystyka. Szarość, jasny brąz – oba te kolory wydają się bardzo neutralne.
Moja przygoda z kartonem jako materiałem twórczym zaczęła się przypadkowo a z biegiem czasu  zamieniła się w pasję. Początkowo był on elementem uzupełniającym prace florystyczne, przejmując stopniowo rolę dominującą.
Praca z kartonem to połączenie powtarzalności z unikatowością.
Obecna wystawa to dialog kartonu z ceramiką. Oba są związane z naturą, z niej wychodzą, tworzone z drewna i gliny. Do niej też powracają jako świat pierwotnych uczuć i emocji wyrażonych na obrazach.

O artystce.
Anna Bodzek-Sikora

Żorzanka, dyplomowana florystka, absolwentka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Katowicach – filia w Cieszynie, na co dzień pracuje w Studiu Działań Artystycznych Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach.
Ostatnio zrealizowane wystawy: „Kolory szarości” (Gminny Ośrodek Kultury Pawłowice, 2016,  „Galeria na Starówce” Miejski Ośrodek Kultury Żory, 2017 r.), „W ogródku Pana Szekspira” (42. Wystawa Róż i Aranżacji Florystycznych w Kutnie, 2016).
Autorka projektu grupy rzeźbiarskiej „Stefania Zweig w drodze do szkoły”, wykonanego techniką odlewu na wosk tracony przez artystów z Ouagadougou (Burkina Faso, Afryka Zachodnia) dla Muzeum Miejskiego w Żorach.