O projekcie „Nasza tożsamość” na poważnie dla nauczycieli…
Projekt „Nasza tożsamość” obejmuje działania z zakresu różnych nauk i sztuk. Pomyślany został jako swoista ścieżka poznania, wejścia w rejony, których na co dzień dotykamy w sposób mniej lub bardziej świadomy.
Projekt został uruchomiony już w roku 2016 oddaniem do dyspozycji wirtualnej ścieżki wystawowej. W roku 2017 dochodzą kolejne realizacje: wystawy, spotkania i wykłady.
Projekt jest działaniem wielowątkowym, stanowić ma początek drogi… drogi do „własnej tożsamości”.
Najważniejszym elementem projektu jest otwarcie wystawy stałej „Nasza tożsamość”, która jest próbą wyjścia naprzeciw takim poszukiwaniom. Mówi o tożsamości miejsca i ludzi, ale próbuje również uchwycić aspekt  tożsamości w sensie historycznym i społecznym. 

O projekcie „Nasza tożsamość” praktycznie
W ramach oferty projektowej proponujemy lekcje muzealne połączone w cykl i zwiedzanie z niespodzianką. Poszczególne elementy oferty składają się na logiczną i spójną całość. Można jednak z oferty skorzystać wybiórczo, decydując się tylko na jeden temat bądź zwiedzanie. Szczególnie zapraszamy do wzięcia udziału w lekcji „Kto ty jesteś?”. Temat realizowany będzie tylko do 12 października, a przecież uwrażliwienie dzieci z jednej strony na pochodzenie i tożsamość, z drugiej zaś, wzmocnienie postaw patriotycznych, stanowią zasadniczy cel edukacji szkolnej

 

OFERTA LEKCJI

1. zajęcia prowadzone są w tle wystawy "Nasza Tożsamość",

2. zajęcia w poważnej wykładowej formie z elementami konwersatorium, ale z wykorzystaniem różnych środków i metod dydaktycznych umożliwiających poznanie uczestnikom,

3. wiedza przyswajana jest w sposób bezbolesny i często zabawny,

4. poziom trudności jest dostosowany do wieku uczestników.


TEMAT 1  PRZYSTANEK ŻORY

Zajęcia na bazie gry planszowej "Misja Żory". Podczas Misji uczestnik poznaje podstawowe wiadomości o mieście, w którym żyje. Gra przyczynia się do zdobycia wiedzy z zakresu historii, kultury i architektury Żor. 


TEMAT 2 WIRTUALNA PODRÓŻ W CZASIE. HISTORIA ŻOR W PIGUŁCE

Interaktywne zajęcia, wykorzystujące elementy gier, quizów i elementy dramy. Wszystko to w tle poważnych historycznych analiz podanych na wesoło.


TEMAT 3 WIRTUALNA PODRÓŻ W CZASIE. ŚLADAMI ŻORSKICH ZABYTKÓW

Przechadzka z historią sztuki pod rękę. Językiem prostym i swobodnym toczy się dyskusja o ważnych miejscach i ukrytych skarbach. 


TEMAT 4 KTO TY JESTEŚ?

Mała debata pozwalająca uczestnikom zagłębić się w poważne zagadnienia. Pytanie "kto ty jesteś?" drążyć będzie kwestie podstawowe dla znalezienia się w świecie współczesnym. Mądre konserwatorium poprowadzone zostanie w charakterze "trzepakowych" dyskusji.

 

ZWIEDZANIE WYSTAWY

O wystawie „Nasza tożsamość”

Ekspozycja wędruje w czasie, pokazując najciekawsze wątki życia codziennego związane z kolejnymi pokoleniami. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia współczesności – tu i teraz stanowi punkt wyjścia rozważań.
Każde pokolenie reprezentowane jest przez wybrane pomieszczenie, charakterystyczne dla danego okresu historycznego. Przechodzimy przez komorę pradziadków, kuchnię dziadków, duży pokój z M-4 rodziców, kończąc w młodzieżowym pokoju z lat 80. Długa przechadzka, podczas której eksponaty stają się znakami rozpoznawczymi. Rozpoznanie przedmiotów i miejsc ma nam przypomnieć skąd jesteśmy, a więc kim jesteśmy. 
Wyjątkowym pomieszczeniem na tej ścieżce poznania jest gabinet burmistrza. To inscenizacja teatralna, która ma zaskoczyć, pokazać miasto na tle epoki. Wreszcie, zwrócić uwagę na wyjątkowość ludzi, którzy je tworzyli.
„Zwierciadło czasu” – jako kolejny element wystawy – stanowi historyczne i społeczne spojrzenie w głąb naszych tożsamości. Przypomina o nich, opisuje i buduje, ugruntowując na koniec. Mówi stąd jesteśmy, tacy jesteśmy, różnimy się, ale żyjemy razem, ponieważ łączy nas miejsce.
Ostatnim i chyba najbardziej wyjątkowym miejscem ekspozycji jest „Szuflandia”, której nazwa kojarzona powinna być oczywiście z kultowym filmem Juliusza Machulskiego. W każdej szufladzie ukryte zostały cząstki tożsamości pod postacią eksponatów wyjątkowych – emocjonalnych kapsuł czasu.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.