INWESTYCJA WSPÓLNEGO INTERESU PUBLICZNO-PRYWATNEGO – MUZEUM MIEJSKIE W ŻORACH

Inwestycja budowy siedziby Muzeum Miejskiego w Żorach jest nowatorskim rozwiązaniem na gruncie polskim, łączącym sferę biznesu ze sferą publiczną, w celu osiągnięcia zarówno obopólnej korzyści, jak i realizacji polityki „Programu Partnerstwa Biznesowego” dla potrzeb lokalnej społeczności.

Mając na uwadze, że we współczesnym świecie instytucja muzeum balansuje pomiędzy wyzwaniami, które stawiane są zarządzającym nią, potrzebami lokalnych społeczności a  utrzymaniem stabilności finansowej, Organizator Muzeum podjął decyzję wpisania budowy siedziby Muzeum do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i rozpoczęcia realizacji projektu.

Na mocy Umowy trójstronnej pomiędzy Muzeum Miejskim w Żorach, Gminą Miejską Żory – jego Organizatorem a Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną stworzono podstawy realizacji projektu i określono wzajemne zobowiązania stron.

Na etapie przygotowania projektu:

poddano również ocenie organizacyjnej Muzeum Miejskie w celu opisu obiektywnej i kompetentnej perspektywy – zarówno możliwości, jak i krytycznych aspektów funkcjonowania,
oraz przeanalizowano możliwości rozwiązań alternatywnych wynikających ze strony Organizatora.

Projekt architektoniczny przygotowała Pracownia AiR Jurkowscy, która wygrała konkurs ogłoszony przez KSSE. Projekt w unikalny sposób połączył starą architekturę willi z nowoczesną wizją przestrzeni muzealnej, gdzie w niebanalnie zaaranżowanej przestrzeni przenika się ekonomia z kulturą. Projekt uzyskał nagrodę Modernizacja Roku 2013 w kategorii „Obiekty zabytkowe”.

Na potrzeby Muzeum Miejskiego oddano łączną powierzchnię 1 098,99 m2 (w części zabytkowej willi 243,79 m2, w części dobudowanej 855,20 m2. Zgodnie z wcześniejszą koncepcją przedstawioną w konkursie, przestrzenie dobudowane na cele muzealne zostały wykonane z betonu architektonicznego, jasnego drewna oraz szkła.

Każda ze stron poniosła koszty i zyskała korzyści z faktu realizacji projektu.

Korzyści Koszty

Muzeum Miejskie

• nowa siedziba
  • nowoczesna przestrzeń wystawienniczo-magazynowa
  • objęcie działań mecenatem
  • długi okres dzierżawy
  • wspólne użytkowanie przestrzeni
Gmina Miejska Żory
  • wywiązanie się z obowiązku organizatora – zapewnienie siedziby MM
  • realizacja zadania, na które brakowało środków
  • rozbudowa infrastruktury kulturalnej
  • wyższe koszty realizacji inwestycji
KSSE
  • wykorzystanie pełnego potencjału nieruchomości
  • budowa wizerunku mecenasa kultury
  • realizacja wizji nowoczesnego biznesu
  • współpraca z instytucją niebiznesową

W nowej przestrzeni wystawienniczej otwarte zostały dwie stałe ekspozycje: „Nasza tożsamość” oraz „Polskie poznawanie świata”.

Projekt został wyróżniony w Konkursie na Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA 2014 w kategorii Inwestycje.

Załączniki