Nagrody
Cieszymy się, że nasza wizja muzeum podoba się i jest doceniana. Zgłaszamy nasze pomysły do konkursów na poziomie regionalnym i ogólnopolskim.
Oczywiście każda nagroda jest ważna, ale dla muzealnika tą najważniejszą jest SYBILLA – „muzealny Oscar” wręczany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy dumni, że ta nagroda została również nam przyznana. Przed nami GRAND PRIX…
Nie można w tym miejscu pominąć roli, jaka przypada w każdej z tych nagród naszemu głównemu projektantowi, grafikowi i artyście – Ani Fladze. To dzięki niej, nasze projekty wyróżniały się wizualnie, były przemyślane i perfekcyjnie dopracowane.
Najbardziej cieszymy się z tych małych nagród, które dają nam nasi Goście, którzy wracają i twierdzą, że jest po co.
Teraz już tylko formalność. Przedstawiamy listę naszych osiągnięć.
2001 – Indywidualna Nagroda Dyrektora Centrum Animacji Kultury w Warszawie za projekt programu „Bliżej Afryki”
2002 – European Label Agencji Socrates za projekt edukacyjny „JA – TY – MY MOI – TOI – NOUS” za innowatorskie wprowadzanie języków obcych do zajęć
2003 – Wyróżnienie w Konkursie na Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2003” Ministerstwa Kultury i Sztuki za dwuetapowy projekt edukacyjny „JA – TY – MY MOIS – TOIS – NOUS”, „Sztuka – interaktywna droga poznania”
2006 – Nagroda w konkursie na scenariusz zajęć z edukacji rozwojowej Fundacji Edukacja dla Demokracji
2007 – European Label za projekt edukacyjny „Laboratorium – Belgia frankofońska” za innowatorskie wprowadzanie języków obcych do zajęć
2007 – European Label za projekt edukacyjny „Gwatemala mnie powala” za innowatorskie wprowadzanie języków obcych do zajęć
2007 – Nagroda w konkursie norweskim „Samorządowy Lider Zarządzania 2007 – usługi społeczne” za „Zintegrowany Plan Rozwoju Muzeum Miejskiego – działania projektowe”
2008 – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za projekt kulturoznawczo-edukacyjny „Szlakiem czekolady…”
2009 – Nagroda specjalna w konkursie PPP, Support-Investment, 2009
2010 – Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za projekt kulturoznawczo-edukacyjny „AmerIndia”
2011 – Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2010 w kategorii „publikacje książkowe" za „Leksykon Żorski”
2012 – Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2011 w kategorii „publikacje książkowe" za „Dogon ya gali. Dawny świat Dogonów”
2015 – Wyróżnienie w Konkursie na Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2014" w kategorii inwestycje „Inwestycja wspólnego interesu publiczno-prywatnego – Muzeum Miejskie w Żorach”
2015 – Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2014 w kategorii "publikacje książkowe" za trzytomową publikację "Ex Africa semper aliquid novi"
2016 – Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015 w kategorii "publikacje książkowe" za publikację " Polskie poznawanie świata. Kolekcja pozaeuropejska Muzeum Miejskiego w Żorach"
2016 – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2015 w kategorii "dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego" za projekt edukacyjny pt. "Śląski rok obrzędowy skarbnicą wiedzy o regionie i rodzinie"
2017 – Nagroda "Sybilla 2016" w kategorii wystawy etnograficzne za projekt "Polskie poznawanie świata"
2017 – Wyróżnienie w III przeglądzie Muzeum Widzialne w kategorii identyfikacja muzeum
2017 – Wyróżnienie za działania w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego