Przewiń do:

Tym razem dla Muzeum Miasta Jaworzna zaprojektowana została wystawa - Bóg wody. Świat dogoński w oczach Nazarejczyka. Właśnie trwają prace montażowe, których efekt będzie można oglądać od 23 września 2016 r.

Uchylamy rąbka tajemnicy i pokazujemy etap montażu scenografii.

Na wystawie zobaczyć będzie można około 130 muzealiów w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni wioski dogońskiej.

Wystawa „Bóg wody” swoim tytułem nawiązuje do książki Marcela Griaule’a, wybitnego francuskiego etnologa, który związał swoją karierę naukową ze społecznością Dogonów zamieszkującą Mali (Afryka Zachodnia). W literackiej formie rozmów z Ogotemmelim – jednym ze starców wioski Sanga – Griaule zaprezentował spektrum zagadnień mitologicznych w powiązaniu z życiem codziennym Dogonów. Makrokosmos mitologii dogońskiej został w ten sposób sprowadzony do mikrokosmosu wioski, czasami bardzo skomplikowanego i trudnego do zrozumienia dla człowieka Zachodu, ale zawsze logicznego i racjonalnego z afrykańskiego punktu widzenia.

 

Wystawę zwiedzać będzie można od 23 września do 20 grudnia 2016 r.

Wkrótce nowe wieści.

[KP]

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.