Przewiń do:

1 marca br. na cmentarzu przy ul. Męczenników Oświęcimskich odbyły się żorskie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Na terenie naszego miasta i okolic działał w do maja 1946 roku oddział Konspiracyjnego Wojska Polskiego KP „Leśniczówka” dowodzony przez mieszkańca Żor, Wiktora Kanię, ps. „Andrzej” . By przypomnieć działalność tego oddziału, w trakcie uroczystości uczniowie zespołu teatralnego LO nr 2 odczytali rozkazy, meldunki i odezwy pisane przez żorskich Żołnierzy Wyklętych. Wieńce i kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ich walkę złożyły władze miasta, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, ZHP, instytucji miejskich oraz młodzież szkolna. W uroczystości wzięła też udział rodzina Wiktora Kani, który poległ w walce z UB 4 maja 1946 r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.