Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na marzec 2020.

ROGRAM

5 marca (czwartek), godz. 17.30
Studium postaci
Rysunek węglem

Warsztaty rysunku i malarstwa dla wszystkich, dużych i małych. Lubicie czasem coś sobie naszkicować? To Was odpręża i daje poczucie, że tworzycie coś wyjątkowego? Macie ochotę nauczyć się podstaw rysunku postaci i portretu? Kurs rysunku krok po kroku, a do tego praca z żywym modelem pod okiem artysty-plastyka pozwoli Wam rozwinąć swoje umiejętności i talenty. Pamiętajcie, że praktyka czyni mistrza.

Prowadzenie: Anna Flaga

Wstęp: 10 zł

6 marca (piątek), godz. 17.00
Wystawa fotografii
Powstania Śląskie okiem uczniów Tischnera

Wystawa fotografii inspirowanych Powstaniami Śląskim autorstwa uczniów ZS nr 2 w Żorach.
Wernisaż wystawy – wstęp wolny.
Wystawę będzie można oglądać do 10 kwietnia.

19 marca (czwartek), godz. 18.00
Żorskie wspominki
Pasja

W ramach projektu: Praca – pasja – przyjaźń. Ocalić od zapomnienia

PRACA – PASJA – PRZYJAŹŃ to trzy nierozerwalnie splecione ze sobą motywy, które wspólnie układają się w opowieść o ludziach i ich grubie. Rozpoczęliśmy cykl spotkań, na których wspominaliśmy pierwsze dni pracy, wydarzenia związane z wprowadzeniem stanu wojennego czy to, jak układały się relacje kopalni z miastem.
Tym razem porozmawiamy o górniczej twórczości i popularnych sposobach na zagospodarowanie czasu wolnego od fedrowania.

Prowadzenie: Jacek Struczyk

Wstęp: 2 zł

26 marca (czwartek), godz. 18.00
Żuraw. Miasto na Górnym Śląsku
Śladami żorskich zabytków

Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest koniec 1919 roku, do urzędu pocztowego w Krakowie wchodzi mieszkaniec Górnego Śląska i chce nadać telegram do Żor. Urzędnik sprawdza w swych papierach nazwę i dalej jest jak w filmie „Miś”: Nie ma takiej miejscowości Żory. Jest Żuraw. Żuraw na Górnym Szlonsku.
O tym, jak Żory były nazywane na dawnych mapach i dokumentach, od początku swego istnienia aż po wiek XX, opowie Tomasz Górecki.

Wstęp: 2 zł