Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na grudzień 2018

13 grudnia (czwartek), godz. 17:00
Promocja „Kalendarza Żorskiego 2019” dla dzieci Wydarzenie

Jak co roku zapraszamy do Muzeum na promocję „Kalendarza Żorskiego” dla dzieci na rok 2019. W tym roku podobnie jak w ubiegłych latach, do współpracy przy tworzeniu kalendarza zostali zaproszeni uczniowie z żorskich szkół, którzy zgromadzili i dostarczyli nam ciekawe materiały. Znajdziecie wspomnienia z okresu PRL rodziców i dziadków, pasje i talenty dzieci, jak świętowaliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości, tematy – miejsca pamięci – pomniki i mogiły, upamiętniające poległych w obronie Żor i Śląska. Zrelacjonowane zostały także ważne uroczystości miejskie i konkursy patriotyczne  w ramach programów „Patriotyzm na co dzień i od święta” oraz „Chcę znać swoje dziedzictwo”.

13 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Promocja „Kalendarza Żorskiego 2019” Wydarzenie

Zapraszamy do Muzeum na promocję „Kalendarza Żorskiego 2019”. W kalendarzu opisane są wydarzenia z minionego roku, rocznice na trwałe wpisane w historię naszego kraju i miasta: setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, 450 lat Ewangelików w Żorach, jubileusz 85-lecia Hufca ZHP w Żorach, 80 lat od pobytu gen. Józefa Hallera w naszym mieście, 170 lat tradycji święta kleszczowskiego i 130 rocznica urodzin Otto Sterna w Żorach. Czytelnik znajdzie w „Kalendarzu” sporo wiedzy z historii miasta. W rozdziale „Z życia miasta”nasz „Kalendarz” odnotował różne wydarzenia – a wśród nich to najważniejsze – wybory samorządowe. Sporo wiedzy Czytelnik znajdzie też na temat działalności w mijającym roku placówek kulturalnych i różnych instytucji kulturotwórczych w naszym mieście. Nie zabrakło także tekstów o różnych formach działalności sportowej w Żorach. Są wśród nich opisy imprez sportowych zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz szkoły. Mamy nadzieję, że również inne rozdziały, jak na przykład o żorskiej oświacie i wydawnictwach, są także interesujące i zadowolą Czytelników. Przypominamy też sylwetki mieszkańców Żor, zmarłych w ostatnim czasie. Sądzimy, że w jak zwykle bogatej zawartości „Kalendarza” i suplementu, każdy znajdzie coś dla siebie.

19 grudnia (środa), godz. 18:00
Stajenki świata – wernisaż Wystawa czasowa

Zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy szopek z całego świata. Będzie można zobaczyć kolekcję z niemieckiego muzeum Ludów i Kultur z Sankt Augustin. Historia szopek sięga średniowiecza. Święty Franciszek z Asyżu w 1223 roku jako pierwszy przygotował świąteczną aranżację mającą na celu przybliżyć wiernym historię narodzin Chrystusa. Zakon franciszkański podtrzymał ideę szopek i rozpropagował ją niemal w całej Europie. W okresie świąt Bożego Narodzenia praktycznie w każdym zakątku Europy stawiane są stajenki betlejemskie. Początkowo żłóbki budowano w murach kościołów, z czasem sceny narodzin przygotowywano także w domach. Razem z misjonarzami zwyczaj ten trafił na inne kontynenty. Współcześnie szopki budowane są w obu Amerykach i Afryce. Na ziemiach polskich pierwsze stajenki pojawiły się już w XVII wieku.

20 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Najwięksi fałszerze i fałszerstwa dzieł sztuki Prowincjonalny Ogród Sztuk
Spotkanie prowadzi gość specjalny: prof. dr hab. Dariusz Markowski – konserwator dzieł sztuki, pracownik naukowy Instytutu