Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na grudzień 2019.

3 grudnia (wtorek), godz. 15.00 – 18.30
Żorska Barbórka 2019

Ocalić od zapomnienia. Praca – pasja – przyjaźń
Zapraszamy na inaugurację projektu edukacyjno-wystawienniczego:
Ocalić od zapomnienia. Praca – pasja – przyjaźń.
PROGRAM:
15.00 – koncert orkiestry górniczej Stowarzyszenia Muzyczno-Kulturalnego „Borynia”, Rynek
16.30 – uroczysty przemarsz orkiestry pod siedzibę Muzeum Miejskiego
17.00 – otwarcie projektu: Żorska Barbórka 2019.
Wspominki – 40 lat minęło…, Muzeum Miejskie, ul. Muzealna 1/2

5 grudnia (czwartek), godz. 17.00
Kalendarz Żorski 2020 dla dzieci – spotkanie promocyjne

Oddajemy do rąk Państwa wydanie jubileuszowe publikacji, w tym roku mija bowiem 20 lat od daty ukazania się pierwszego wydania Kalendarza dla Dzieci. Powstał, by za jego pośrednictwem w atrakcyjny i przystępny sposób opowiadać dzieciom o historii Żor, a także tradycjach i kulturze śląskiej. Wśród publikowanych w nim materiałów znajdują się, m.in. teksty napisane przez same dzieci, które mówią w nich o swoim przywiązaniu do rodzinnego miasta i wyrażają szacunek do tradycji śląskich i narodowych.
Zachęcamy do zakupu w dniu promocji w promocyjnej cenie Kalendarza Żorskiego 2020 dla dzieci – 7 zł.

5 grudnia (czwartek), godz. 18.00
Kalendarz Żorski 2020 – spotkanie promocyjne

Serdecznie zapraszamy wiernych czytelników Kalendarza, a także miłośników historii miasta i admiratorów urody Żor, skrzętnie odnotowujących wszelkie zmiany na lepsze w miejskim krajobrazie i w swoich domowych archiwach przechowujących wszelkie dowody na to, że Żory są najlepszym miejscem na Ziemi. W Kalendarzu 2020, jubileuszowym (25. edycja) – znajdziecie Państwo, m.in. nigdzie dotąd niepublikowane artykuły odnoszące się do wojennej historii Żor i ich
mieszkańców, mało znane fotografie jeszcze sprzed wojny, relacje z najważniejszych momentów życia miasta w minionym roku.
Zachęcamy do zakupu w dniu promocji w promocyjnej cenie Kalendarza Żorskiego 2020–25 zł.

8 grudnia (niedziela), godz. 16.00 (do 18.00)
Malujemy prezenty

Prowincjonalny ogród sztuk*
Anna Flaga zaprasza na spotkanie, podczas którego będą Państwo mogli własnoręcznie przygotować prezent dla: ukochanego, ukochanej, kochanej i kochanego, albo dla siebie po prostu, bo któż z nas nie lubi prezentów. Przygotujemy dla Państwa wszelkie potrzebne do tego materiały plastyczne, w tym płócienka w wygodnym formacie. Robocie ręcznej towarzyszyć będzie pogadanka – Ania w świątecznym nastroju przekona Państwa o tym, że tradycja świąt Bożego
Narodzenia i sztuka współczesna… pasują do siebie jak uszka do barszczu.
*W ramach akcji artystycznej „Flagi pani Flagi. Tematyka – artyści 20-lecia międzywojennego w Polsce (Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski). Inspiracja – sztuka polska XX wieku.

Wstęp: 5 zł

12 grudnia (czwartek), godz. 18.00
Stan wojenny na kopalni ZMP

Żorskie wspominki*
„Już od 13 grudnia nie działała w całym kraju sieć telekomunikacyjna. Mnie udało się odkryć, że zapomniano wyłączyć moje połączenie górnicze z gabinetem dyrektora. Łączność była tylko jednostronna i umawialiśmy się na telefony o określonej godzinie. Docierały do nas niepokojące informacje z „Wujka” i „Manifestu Lipcowego” – czytamy w artykule Grzegorza Utraty, prezydenta naszego miasta w stanie wojennym, w najnowszym Kalendarzu Żorskim 2020, pt. Górnictwo – niespełniona szansa dla Żor. Zapraszamy na wieczór wspomnień związanych z datą 13 grudnia 1981 roku i tym, co działo się w mieście i okolicy przez kolejne dwa lata, aż do zniesienia stanu wojennego.

Prowadzenie: Jacek Struczyk

Wstęp: 2 zł

*W ramach projektu wystawienniczo-edukacyjnego: Ocalić od zapomnienia.
Praca – pasja – przyjaźń.

13 grudnia (piątek), godz. 18.00
Henryk Mazurek – fotograf

Kolekcjomania
Patrzenie przez obiektyw aparatu rządzi się swoimi prawami. Wbrew pozorom można zobaczyć więcej, można zobaczyć dokładniej. Co przyciąga oko Henryka Mazurka w trakcie jego wyjazdów do Afryki. Zapraszamy na spotkanie z „lekarzem bez granic”, kolekcjonerem, fotografem, właścicielem kolekcji prezentowanej w Muzeum na wystawie: Kolekcjoner światów.

Prowadzenie: Katarzyna Podyma

18 grudnia (środa), godz. 17.00
Świąteczne origami

Kolekcjomania
Zapraszamy rodzinki, byśmy mogli, zainspirowani japońską sztuką origami, wykorzystać ją jako element dekoracji wnętrz i świątecznych stołów. Proponujemy godzinkę nieskomplikowanych prac ręcznych – gwarantujemy świąteczną atmosferę i satysfakcję z dobrze wykonanej „roboty”.

Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak

18 grudnia (środa), godz. 18.00
Czy tylko Chopin łączy Polaków i Japończyków?

Kolekcjomania
Spotkanie z Mirosławem Błaszczakiem, byłym dyrektorem Instytutu Polskiego w Tokio, w kontekście przypadającej w tym roku 100. rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Dowiemy się m.in., jak do tego doszło i jak rozwijały nasze relacje, a także co Japończycy myślą o Polakach i co w nas cenią. Wydaje się, że nasze kraje łączy nić sympatii. Zachęcamy do udziału – prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak.

19 grudnia (czwartek), godz. 18.00
Eko-Sztuka. Rodzinne spotkanie przy sztaludze

Kolekcjomania*
Sztuka ze swojego założenia opiera się na recyklingu. Wykorzystuje dostępne idee i motywy, tworząc z ich pomocą nową jakość. Jeśli dodamy do tego użycie nowych materiałów, to mamy twórczość równie inspirującą co ekologiczną. Zapraszamy do sztalug całe rodzinki, tym bardziej przed Świętami – Niech to będzie preludium do ich wspólnego przeżywania.
*W ramach akcji artystycznej „Flagi pani Flagi. Tematyka – artyści 20-lecia międzywojennego w Polsce (Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski). Inspiracja – sztuka polska XX wieku.

Prowadzenie: Anna Flaga
Wstęp: 5 zł