Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Zawiera informacje o:
• cyklicznych działaniach muzealnych,
• dodatkowych propozycjach spotkań,
• oraz o wszelakich pomysłach kulturalnych.

PROGRAM:

5 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Śladami żorskich zabytków: Mur, fosa i koszary – z dziejów obronności Żor

Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
Żory od daty swojego założenia stanowiły miasto obronne, które kilkakrotnie spełniło swoje zadanie. Kiedy już średniowieczne fortyfikacje straciły militarne znaczenie, w Żorach stacjonowały garnizony wojsk austriackich, pruskich, niemieckich i polskich. Oto historia. Rozpoczynamy nasz nowy muzealny projekt: „Manewry garnizonowe”.
Wstęp: 1 zł


12 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: „Zdzisław Beksiński. Oblicza”

Prowadzenie: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach
Spotkanie poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, kontrowersyjnej postaci w Polsce w latach 70. XX wieku. W Polsce niechciany, popularyzowany we Francji. Rola mecenatu Piotra Dmochowskiego w promocji zagranicznej artysty. Wyimaginowany świat w obrazach fantastycznych i wizjonerskich mistrza kontra jego osobowość.
Wstęp: 1 zł

19 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Historia Żor według Jana Delowicza: Mieszkańcy Żor w grobach Katynia

Prowadzenie: Jan Delowicz, Muzeum Miejskie w Żorach
Zapraszamy na opowieść o Żorach i ich mieszkańcach – Jana Delowicza, żorzanina, dokumentalisty, autora wielu książek o tematyce historycznej. Przed nami spotkanie na temat związany z jedną z najbardziej tragicznych kart historii Polski.
Wstęp: 1 zł


21 kwietnia (sobota), godz. 12:00
Dzień Wolnej Sztuki

To już szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki, muzea, w tym Muzeum Miejskie w Żorach, zaprezentują zwiedzającym pięć wybranych ze swoich kolekcji obiektów. Pokaz potrwa godzinę, przez którą będziemy chcieli Was przekonać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Przekonamy Was, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię. A po godzinie zapraszamy Państwa na niezobowiązujące spotkanie przy kawie, w trakcie którego będziemy mogli podzielić się swoimi wrażeniami.
Wstęp: 1 zł


26 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: Luwr „na skróty”

Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Zapraszamy na pierwsze spotkanie w Prowincjonalnym Ogrodzie Sztuk z nowego cyklu „Wielkie muzea na skróty”. Spotkanie poświęcone będzie chyba najbardziej znanemu muzeum świata – paryskiemu Luwrowi. Otworzymy drzwi galerii mieszczących około 300 tysięcy dzieł sztuki. Zatrzymamy się, by kontemplować w ciszy i spokoju dzieła znane i te, na które mało kto zwraca uwagę. Kiedy muzeum było otwierane w 1793 roku jego kolekcja liczyła jedynie 537 obrazów. Obecnie, gdy ilość muzealiów przechowywanych w magazynach i eksponowanych w galeriach liczy się w setkach tysięcy, można poczuć się zagubionym w świecie sztuki.
Wstęp: 1 zł


27 kwietnia (piątek), godz. 18:00
Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości. Otwarcie projektu.

Prowadzenie: dr Lucjan Buchalik, Muzeum Miejskie w Żorach
Spotkanie inaugurujące nowy projekt naukowo-wystawienniczy naszego Muzeum, poświęcony wybitnemu etnografowi, jednemu z ojców współczesnego muzealnictwa – Bronisławowi Piłsudskiemu, starszemu bratu Józefa. Naszym gościem będzie Danuta Onyszkiewicz – prawnuczka Józefa Piłsudskiego. Zobaczymy film dokumentalny Waldemara Czechowskiego o Bronisławie, pokażemy Państwu autentyczny fonograf z epoki, wyjaśnimy jak działał i jak wielką rolę odegrał w historii Ajnów – ludu, o którym wiedzę świat zawdzięcza Bronisławowi właśnie. I jak się to wszystko ma do tego, co zwykliśmy określać mianem „niepodległość” – okaże się na koniec. Zapraszamy serdecznie. 
Wstęp: 1 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.