Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na listopad 2018

PROGRAM:

8 listopada (czwartek), godz. 18:00
Młodzieńcze lata braci Józefa i Bronisława 
Piłsudskich – spotkanie z Michałem 
Bronowickim z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzealna Misja Patryotyczna
Znamy polityczne sukcesy Józefa Piłsudskiego. Dorobek etnograficzny Bronisława Piłsudskiego ceni cały naukowy świat. Dlatego warto przyjrzeć się młodzieńczym latom braci Piłsudskich, które w dużym stopniu wpłynęły na ich dalsze losy, a o których opowie nasz specjalny gość. 

 

11 listopada (niedziela), godz. 14:00–17:30
Święto Niepodległości

Muzealna Misja Patryotyczna
Zapraszamy do Muzeum na wystawę: „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”, stanowiącą uniwersalną opowieść o doświadczeniu wolności i niepodległości – zapisanym na kartach historii jednego z najwybitniejszych etnografów, starszego brata Józefa, i ludu Ajnów, który ocalił on przed zapomnieniem. Czy wolność jest możliwa – każdy z nas zadawał sobie to pytanie nie jeden raz. Zachęcamy do wspólnej refleksji i... do Świata Ajnów Piłsudskiego. 

 

11 listopada (niedziela), godz. 12:00
Święto Niepodległości

Muzealna Misja Patryotyczna
Gra miejska: „11 tropów Niepodległości”. Zachęcamy do udziału w plenerowym teście wiedzy o Żorach i znajomości ich topografii. Na jedenastu stanowiskach zlokalizowanych w jedenastu ważnych dla historii Żor miejscach czekać będą na uczestniów zadania do rozwiązania. Trudne nie będą, ale łatwe też raczej nie  – warto jednak podjąć wyzwanie. Zaczynamy o 12:00 na Rynku. Gramy w zespołach trzyosobowych. Czas przewidziany na rozstrzygnięcie gry to półtorej godziny. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 32-43-43-714 w. 201. Do zobaczenia na starcie. 

 

17 listopada (sobota), godz. 17:00
Finisaż wystawy: Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano

Muzealna Misja Patryotyczna
To już ostatni dzień tej wystawy. Zapraszamy na ostatnie oprowadzenie kuratorskie, a po nim spotkanie promocyjne towarzyszącej wystawie publikacji. To piękna książka, na treść której składają się artykuły najbardziej uznanych autorytetów jeśli chodzi o życie i dorobek naukowy Bronisława Piłsudskiego, a także losy i kulturę Ajnów. 


22 listopada (czwartek), godz. 18:00
Co przed ponad stu laty żorzanie wiedzieli o Afryce?

Bez internetu, bez kanału National Geographic w telewizji (której też nie było) okazuje się, że… wiedzieli całkiem sporo. Znali niuanse afrykańskiej mody, budownictwa, wiedzieli jakie drzewa można spotkać na sawannie. Skąd ta wiedza? Dowiecie się, jeśli weźmiecie udział w kolejnym spotkaniu z cyklu: Polskie poznawanie świata, w czwartek 22 listopada, o 18:00.
Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach.
Wstęp: 1 zł.
 
29 listopada (czwartek), godz. 18:00
„W hołdzie wielkim mistrzom”. Alojzy Błędowski. Malarstwo

Wernisaż
Zapraszamy na nową wystawę w naszej muzealnej galerii wystaw czasowych, stanowiącą oś nowego projektu edukacyjno-wystawieniczego, który koncentruje się wokół takich pojęć jak: kopia, falsyfikat, reprodukcja i inspiracja, w ramach którego organizowane będą spotkania i zajęcia na temat sztuki naśladowania i interpretacji dzieł wielkich mistrzów.
Uroczyste otwarcie odbędzie się z udziałem autora. 
Kuratorką wystawy jest Anna Flaga. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.