Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na styczeń 2020.

PROGRAM

9 stycznia (czwartek), godz. 18.00
Lalki z całego świata, z kolekcji Ewy Liszki
Kolekcjomania
Zapraszamy na spotkanie z udziałem właścicielki wyjątkowej kolekcji. Ewa Liszka, zawodowo związana z Muzeum Historii Katowic, dla której muzealnictwo to pasja, podzieli się z nami niezwykłą opowieścią, której bohaterkami są... lalki. Towarzyszą nam one od wczesnych lat dzieciństwa. Jako dorośli natykamy się na nie w sklepach i teatrach. Czy znaczą coś więcej niż wydaje nam się, że znaczą? A może mówią do nas, choć wydaje nam się, że milczą?

Zapraszamy na spotkanie.
Wstęp: 2 zł


16 stycznia (czwartek), godz. 18.00
„Żory” Żorom. Kopalnia miastu a miasto kopalni

Żorskie wspominki
Czy pamiętacie górniczy klub motorowy i rajdy samochodowe na placu przed kopalnią? A zorganizowany na „ZMP” – Bieg Pokoju w 1984 roku, z udziałem 119 zawodniczek i zawodników? Na kopalnię chodziło się też do kina, a latem wykąpać się w basenie górniczego ośrodka rekreacyjnego. Kopalnia inwestowała w zakładowe kluby sportowe. Były też festyny, wczasy i kolonie. Ale linii autobusowej na kopalnię, popularnych niegdyś „czerwoniaków”, zorganizować się jakoś nie dało... Przyjdźcie Państwo powspominać, zapraszamy serdecznie.
Prowadzenie: Jacek Struczyk
Wstęp: 2 zł
W ramach projektu: Praca, pasja, przyjaźń. Ocalić od zapomnienia.


23 stycznia (czwartek), godz. 18.00
Nieoczywiste praktyki kolekcjonerskie

Kolekcjonerską pasję można czytać na wiele sposobów. Kolekcja jest źródłem wiedzy nie tylko o przedmiotach, ale i o twórcy kolekcji, o świecie, który go otacza i możliwościach interpretacji tego świata. Jakie bogactwo informacji może nieść w sobie opowie dr Jakub Walczyk z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, edukator, animator i badacz kultury.
Wstęp: 2zł


31 stycznia (piątek), godz. 18.00
Kolekcje wzbogacają nasze życie. Twórzmy kolekcje!

Zapraszamy na finisaż wystawy: Kolekcjoner światów. W spotkaniu udział wezmą: właściciel kolekcji, która stała się kanwą wystawy – Henryk Mazurek, i jej kuratorka – Katarzyna Podyma.
Tym samym, zamykamy projekt „Kolekcjomania” – nadszedł czas na podsumowanie. Nie znaczy to jednak, że to koniec naszych kolekcjonerskich spotkań. Kolekcjonowanie leży w naturze człowieka i stanowi przedmiot zainteresowań każdego muzealnika. Kolekcje wzbogacają nasze życie, więc... twórzmy kolekcje!
Wstęp: 2 zł

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.