Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na styczeń 2020.

9 stycznia (czwartek), godz. 18.00
Lalki z całego świata, z kolekcji Ewy Liszki
Kolekcjomania
Zapraszamy na spotkanie z udziałem właścicielki wyjątkowej kolekcji. Ewa Liszka, zawodowo związana z Muzeum Historii Katowic, dla której muzealnictwo to pasja, podzieli się z nami niezwykłą opowieścią, której bohaterkami są... lalki. Towarzyszą nam one od wczesnych lat dzieciństwa. Jako dorośli natykamy się na nie w sklepach i teatrach. Czy znaczą coś więcej niż wydaje nam się, że znaczą? A może mówią do nas, choć wydaje nam się, że milczą?

Zapraszamy na spotkanie.

16 stycznia (czwartek), godz. 18.00
„Żory” Żorom. Kopalnia miastu a miasto kopalni

Żorskie wspominki
Czy pamiętacie górniczy klub motorowy i rajdy samochodowe na placu przed kopalnią? A zorganizowany na „ZMP” – Bieg Pokoju w 1984 roku, z udziałem 119 zawodniczek i zawodników? Na kopalnię chodziło się też do kina, a latem wykąpać się w basenie górniczego ośrodka rekreacyjnego. Kopalnia inwestowała w zakładowe kluby sportowe. Były też festyny, wczasy i kolonie. Ale linii autobusowej na kopalnię, popularnych niegdyś „czerwoniaków”, zorganizować się jakoś nie dało... Przyjdźcie Państwo powspominać, zapraszamy serdecznie.
Prowadzenie: Jacek Struczyk
Wstęp: 2 zł
W ramach projektu: Praca, pasja, przyjaźń. Ocalić od zapomnienia.

23 stycznia (czwartek), godz. 18.00
Nieoczywiste praktyki kolekcjonerskie

Kolekcjonerską pasję można czytać na wiele sposobów. Kolekcja jest źródłem wiedzy nie tylko o przedmiotach, ale i o twórcy kolekcji, o świecie, który go otacza i możliwościach interpretacji tego świata. Jakie bogactwo informacji może nieść w sobie opowie dr Jakub Walczyk z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, edukator, animator i badacz kultury.
Wstęp: 2zł

31 stycznia (piątek), godz. 18.00
Kolekcje wzbogacają nasze życie. Twórzmy kolekcje!

Zapraszamy na finisaż wystawy: Kolekcjoner światów. W spotkaniu udział wezmą: właściciel kolekcji, która stała się kanwą wystawy – Henryk Mazurek, i jej kuratorka – Katarzyna Podyma.
Tym samym, zamykamy projekt „Kolekcjomania” – nadszedł czas na podsumowanie. Nie znaczy to jednak, że to koniec naszych kolekcjonerskich spotkań. Kolekcjonowanie leży w naturze człowieka i stanowi przedmiot zainteresowań każdego muzealnika. Kolekcje wzbogacają nasze życie, więc... twórzmy kolekcje!