Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

Zawiera informacje o:
• cyklicznych działaniach muzealnych,
• dodatkowych propozycjach spotkań,
• oraz o wszelakich pomysłach kulturalnych.

PROGRAM
2 lutego (piątek), godz. 18.00
Zagadki antropologii: „Poznajmy swoich sąsiadów. Etniczna mapa polski”
Prowadzenie: Małgorzata Dec, Muzeum Miejskie w Żorach
Rozpoczynamy oto cykl wykładów poświęconych wieloetniczności Polski. Dowiemy się, czym są grupy etniczne, a czym narodowe i czym jest przynależność do grupy etnicznej. To na prawdę ciekawe, jak kształtuje się historia grup etnicznych w Polsce.


8 lutego (czwartek), godz. 18.00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: „Abstrakcja geometryczna czy ekspresyjna”
Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Przed nami spotkanie ze sztuką XX wieku. Porozmawiamy o tym, jak znaleźć się w natłoku artystycznych pomysłów, zmieniających się trendów i wizji artystycznych, jednym słowem porozmawiamy o czytaniu malarstwa dwudziestowiecznego. Wielkie nazwiska i kreacje artystyczne, skandale i wydarzenia tragiczne staną się kanwą dyskusji. A na deser, kilka tajników warsztatowych.


15 lutego (czwartek), godz. 18.00
Utracony świat Leona Barszczewskiego. Azja Środkowa „Barszczewski – Sikorski – GROM”
Prowadzenie: Tomasz Górecki
Obszar badań Leona Barszczewskiego to teren bezustannych projektów społecznych i militarnych. O udziale w nich Polaków
wiadomo ciągle za mało. Prelekcja multimedialna na temat konfliktów w XIX i XX wieku na terenie Azji Środkowej z naciskiem
na wątki polskie.


22 lutego (czwartek), godz. 18.00
Historia Żor wg Jana Delowicza: „Okoliczności nadania praw miejskich wiosce Żory w 1272 roku”.
Prowadzenie: Jan Delowicz
W 746. rocznicę założenia miasta Żory, ponownie podejmiemy temat nadania Żorom praw miejskich przez Księcia Władysława Opolskiego. Jak wiadomo, jeszcze nie wszystko w tej kwestii wiadomo, historycy wciąż poszukują nowych źródeł wiedzy na ten temat. Zapraszamy, poznajcie historię Żor.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.