Szanowni Rodzice, oto informacje, co będzie się działo w Muzeum w styczniu 2020.

9 stycznia (czwartek), godz. 18.00
Lalki z całego świata, z kolekcji Ewy Liszki
Kolekcjomania

Zapraszamy na spotkanie z udziałem właścicielki wyjątkowej kolekcji. Ewa Liszka, zawodowo związana z Muzeum Historii Katowic, dla której muzealnictwo to pasja, podzieli się z nami niezwykłą opowieścią, której bohaterkami są... lalki. Towarzyszą nam one od wczesnych lat dzieciństwa. Jako dorośli natykamy się na nie w sklepach i teatrach. Czy znaczą coś więcej niż wydaje nam się, że znaczą? A może mówią do nas, choć wydaje nam się, że milczą? Zapraszamy na spotkanie.
Wstęp: 2 zł

Ferie w muzeum 2020

13–22 stycznia
Wykorzystanie odpadków, resztek i śmieci może niezwykle rozbudzać wyobraźnię. Kto raz spróbuje sztuki przetwarzania, nie może przestać. Ale bez obaw – ten rodzaj kreatywności jest z pożytkiem dla naszej kieszeni. Nasza planeta też będzie zadowolona. Zachęcamy do sztuki recyklingu, która jest świetnym antidotum na nudę. Co można stworzyć ze śmieci?

1. Maski nie tylko karnawałowe. Skąd wzięła się tradycja zimowych zabaw, pochodów i balów? W jakim celu ukrywano twarze za tajemniczymi maskami? Sprawdzimy za kogo przebierano się dawniej, a jakie przebrania królują obecnie. Czy afrykańska maska też służyła jako balowy rekwizyt?

2. Mieszkańcy afrykańskiej sawanny. Kogo boi się gruboskórny nosorożec? Ile dni wykluwa się strusiątko? Z czego śmieje się hiena? Od kogo lew dostaje swoją lwią część? Poznamy tajemnice afrykańskich zwierząt. Zobaczymy także, co obecnie stanowi ich największy problem.

3. Zimowe pejzaże. Kto cieszy się z nadejścia zimy? Czy śnieżnobiały zimowy pejzaż może być zagrożony? Porozmawiamy o ociepleniu klimatu i jego zgubnych skutkach nie tylko dla fanów  zimowych sportów. A później sztuka – oczywiście w wersji eko :)

W ramach zajęć zwiedzanie wystawy „Kolekcjoner światów” i część warsztatowa.

Wstęp: 10,00  zł

Start godzina 10.00, czas trwania ok. 2 godz.