Przewiń do:

Istnieje możliwość zakupu katalogu wystawy "Polskie poznawanie świata". Cena wydawnictwa 50,00 zł. Zapraszamy do Punktu Informacji Miejskiej znajdującego się w naszym muzeum na recepcji.

Katalog wystawy "Polskie poznawanie świata". Kolekcja pozaeuropejska Muzeum Miejskiego w Żorach. 

Niniejsza publikacja nie jest dziełem wyłącznie naukowym, ukazującym najnowsze wyniki badań nad kulturami świata i historią ich polskiego opisywania. Jest próbą popularno-naukowego ukazania tej problematyki. Jako dopełnienie wystawy stałej pt. "Polskie poznawanie świata" prezentowanej w nowej siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach kwestię polskiego wkładu w poszerzenie wiedzy o świecie, a szczególnie w badaniu nad jego kulturami przedstawia w nowatorski sposób. Głównym jej celem jest bowiem nie tyle przekazanie czytelnikowi podstawowych informacji, ile zachęcanie go do pogłębienia wiedzy z tego zakresu. 

Teksty pisały osoby zajmujące się naukowo historią polskiego poznawania świata oraz sami badacze, działający w różnych częściach kuli ziemskie. Dlatego też mają one różny charakter. Znajdujemy tu opracowania o profilu historycznym, etnologicznym oraz literaturoznawczym. Kilka z nich podejmuje też problematykę metodologiczną. Taki dobór artykułów ma zwrócić uwagę czytelnika nie tylko na różnorodność kulturową otaczającego nas świata i dzieje jej "polskiego odkrywania", ale także na rozmaitość sposobów prowadzenia badań i interpretacji. Wieloaspektowość prezentowanych prac wynika nie tylko z odmiennych zakresów reprezentowanych przez autorów dyscyplin, ale także ze stosowania przez nich różnych metod badawczych.

Oprócz sylwetek polskich badaczy o rozmaitych specjalnościach, zarówno na wystawie, jak i w tekście katalogu prezentowane są biogramy ludzi, którzy popularyzowali w polskim społeczeństwie informacje na temat świata i jego kultur. Byli wśród nich osadnicy, podróżnicy, literaci. Niektóre z ich relacji i powieści były tłumaczone na wiele języków i popularyzowane poza krajem. Były to m. in. prace Henryka Sienkiewicza i Josepha Conrada, a także Arkadego Fiedlera, Kamila Giżyckiego, Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego i wielu innych. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.