Przewiń do:

100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do refleksji nad wolnością. Jej znaczenie dla człowieka jest nie do przecenienia, stąd nie dziwi jej obecność na płótnach artystów różnych okresów.

Choć stale obecna, wybrzmiewa różnymi dźwiękami w zależności od tendencji, wizji artystycznych i funkcji, jaką się sztuce przypisuje. Czasami czytelna aż do bólu, odwołująca się do konkretnych wydarzeń historycznych, czasami zagmatwana jak historia, symboliczna, podana za pomocą znaku, nic nie traci na wartości. Dyskusji poddać należy nie jej sens, a metody i sposób narracji malarskiej.

Warto przy okazji skonfrontować własne doświadczenia wolności z doświadczeniami innych. Czy są inne i wyjątkowe? Czy oddane zostały w zadziwiający sposób, a może wręcz przeciwnie? Warto zastanowić się choć przez chwilę, jakie oblicza przyjmowała wolność przez wieki. Warto przyjrzeć im się dokładniej, aby docenić nie tylko artystyczny kunszt, malarską wyobraźnię, ale również wagę i znaczenie wolności w życiu narodów i jednostki.

Wolność jako pojęcie abstrakcyjne, wymalowana została na wiele różnych sposobów. Wiele z nich najdosłowniej przekładało ją na język materii malarskiej, aby krzepić serca, opowiadać o czynach walecznych budząc dumę narodową, rozgrzewać patriotyzm i chęć poświęcenia dla ojczyzny. Były jednak również takie, które za pomocą wyrafinowanego ciągu skojarzeń opowiadały o czymś tak ważnym, a jednocześnie tak ulotnym, językiem zrozumiałym dla wybrańców. Był to język nie rzadko ostry i brutalny, mówiący o rzeczach współczesnych trudnych do zaakceptowania.

 

Spotkanie w Ogrodzie Sztuk będzie więc pretekstem nie tylko do czytania treści zawartych w sztuce, ale również do refleksji znacznie głębszej. Pomiędzy płótnami Delacroix, Matejki, Goyi, Malczewskiego i innych snuć będziemy filozoficzną refleksję potrzebną wszystkim, bo przecież wolność ma znaczenie!

Zapraszamy 29 czerwca (piątek), o godz. 18:00.

Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach.

Wstęp: 1 zł.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.