Przewiń do:

Z wielką radością informujemy, że Centrum Edukacji Regionalnej po raz kolejny zostało wyróżnione.

Nagroda kulturalna Prezydenta Miasta Żory w kategorii „Ochrona kultury” została przyznana za pomysł, konsekwentną realizację i efekt działań projektu edukacyjnego. Autorkami sukcesu są Jadwiga Tabor i Renata Śniegoń, z których inicjatywy w roku 2000 utworzono Żorskie Centrum Edukacji Regionalnej.


Od roku 2010 Centrum stanowi część Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum Miejskiego w Żorach. 
Głównym celem CER-u jest kształcenie kompetencji regionalnych, umiejętności analizy i obioru treści związanych z kulturą regionu dostępną dla dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej (w tym przedszkoli z oddziałami integracyjnymi i szkół specjalnych,) a także wyrównywanie szans uczniów na zdobycie wiedzy o miejscu zamieszkania i regionie. 

Centrum Edukacji Regionalnej  realizuje projekt „Lekcje regionalizmu na żywo” prowadzony zgodnie z programem autorskim pt. „Jestem spadkobiercą i twórcą dziedzictwa kulturowego” nr  DKOS - 4014-4302 zatwierdzonego przez MENIS opracowanego przez Jadwigę Tabor, Leokadię Buchman, Mirosławę Bieg oraz Marię Hanslik. W działania Centrum aktywnie zaangażowała się  również Urszula Niechoj, rozszerzając działalność CER o grupę wiekową przedszkolaków.

Organizatorami działań są pracownicy Muzeum, nauczyciele wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Osiny”. Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem metod aktywizujących oraz dostosowane do możliwości psychofizycznych i wieku uczestników. Głównym celem  tych zajęć jest nie tylko przedstawianie obrzędów, ale aktywny udział dzieci w zabawach, tańcach i zajęciach plastycznych. Lekcje  odbywają się w specjalnie zaaranżowanym miejscu (tzw. żywe muzeum regionalizmu), gdzie dzieci poznają historię i obyczaje regionu.

 

zdjęcie: Tymoteusz Joszki

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.