Przewiń do:

Regułą jest, że Muzeum zaprasza do siebie i w swoich wnętrzach opowiada o eksponatach bliskich i dalekich. Zdarzają się jednak momenty, kiedy z chęcią bierze udział w przedsięwzięciach organizowanych przez inne instytucje. Już 24 i 25 maja będzie można nas zobaczyć na Festiwalu Nauki i Techniki w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.

W tym roku proponujemy temat „Ajnowie i fonograf”. Oba elementy tytułu odwołują się do nauk, a więc jak najbardziej wpisują się w festiwalową ofertę. Oba elementy łączy postać Bronisława Piłsudskiego, etnografa, badacza ludów Dalekiego Wschodu. O tym i o wielu innych elementach projektu „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości” będzie można dowiedzieć się w trakcie dwóch festiwalowych dni.

 

24 maja, godz. 9:00 – 14:00

„Podniebne rozmowy orła z sową”

Lekcja połączona z warsztatami dla uczniów szkół podstawowych. Tematem przewodnim będą symbole narodowe, różnice kulturowe i nowinki techniczne wykorzystywane przez etnografów. Wszystko to na tle elementów wystawy „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”.

Na zajęcia prowadzone są zapisy przez Miejskie Ośrodek Kultury

 

25 maja, godz. 9:00 – 17:00

Stoisko ekspozycyjne „Ajnowie i fonograf”

Na stoisku zobaczyć będzie można wybrane eksponaty z wystawy „Świat Ajnów” – obiekty wyjątkowe pod względem wartości, formy i zdobnictwa. Zaprezentowany zostanie również fonograf z woskowymi wałkami podobny do tego, którym posługiwał się w terenie Bronisław Piłsudski rejestrujący elementy kultury Ajnów.

Miejsce: scena otwarta Miejskiego Ośrodka Kultury

 

 

25 maja, godz. 12:15

W ramach cyklu „Zagadki antropologii” – „Spotkanie z Ajnami”, które poprowadzą dr Lucjan Buchalik i Marietta Kalinowska-Bujak. W spotkaniu udział wezmą goście z Japonii, którzy opowiedzą o zawiłościach kulturowych świata Ajnów, tych ziemskich, ale również tych w wymiarze metafizycznym.

Miejsce: sala teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury

 

25 maja, godz. 16:00 – 17:00

Muzealna Rodzinka na Festiwalu Nauki i Techniki: „Śląsko-ajnuskie śpiewanie na dobranoc”. Przedstawienie słowno-muzyczne dla dzieci, rodziców, dziadków, wszystkich.

Miejsce: scena otwarta Miejskiego Ośrodka Kultury, stoisko Muzeum

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.