Przewiń do:

Projekt Nasza tożsamość obejmuje wielowątkowe działania z zakresu różnych nauk i sztuk, i stanowić ma początek drogi do własnej tożsamości.

Informacja o projekcie


Pomyślany został jako swoista ścieżka poznania, wejścia w rejony, których na co dzień dotykamy w sposób mniej lub bardziej świadomy.
Projekt został uruchomiony już w roku 2016 wraz z oddaniem do dyspozycji wirtualnej ścieżki wystawowej. W roku 2017 dochodzą kolejne realizacje: wystawy, spotkania i wykłady.
Najważniejszym elementem projektu jest otwarcie wystawy stałej „Nasza tożsamość”. Mówi o tożsamości ludzi i miejsca, ale próbuje również uchwycić aspekt tożsamości w sensie historycznym i społecznym. Jest jak wędrówka przez góry i doliny codziennego życia minionych pokoleń. Narracja tej podróży w czasie prowadzona jest z perspektywy współczesności – punkt wyjścia do rozważań stanowi tu i teraz.
Autorzy koncepcji: dr Lucjan Buchalik, mgr Jacek Struczyk.
Kurator wystawy stałej: Jacek Struczyk.


PROGRAM

3 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Wernisaż wystawy „Lustra tożsamości”

Wystawa „Lustra tożsamości” dokumentuje cykl realizowany w Muzeum od pięciu lat, zawierający elementy nie tylko klasycznie malarskie, ale również rzeźbiarsko-ceramiczne i scenograficzne. Jednym z elementów wystawy i jej podstawowym wariantem koncepcyjnym i formalnym są płaszczyzny lustrzane, realne i w przenośni. „Lustra tożsamości” to także prezentacja trudnego piękna regionu, ukrytego w ludziach i ich wnętrzu.
Wystawa prezentowana będzie do 27 sierpnia.


10 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk.
 
Spotkanie 2 „Sztuka po drugiej stronie lustra”
Spotkanie jest pretekstem do rozmowy o sztuce, problemach związanych z jej odczytywaniem, analizą i zrozumieniem. Wystawa stanowi punkt wyjścia do rozważań na temat lustra w sztuce światowej. Rozmowa traktowana będzie z impresjonistycznym rozmachem, który każdemu pozwoli na refleksję i postawienie kropki nad „i”, zgodnie z dewizą „w muzeum wszystko wolno”.


11 sierpnia (piątek), od godz. 20:30
Przystanek Żory. Stacja Muzeum

Pociąg „Nasza tożsamość” (nie tylko dla dorosłych)
W podróży przewiduje się atrakcje:
• Historie jednego obiektu, czyli najciekawszy eksponat podróżniczy
• Pocztówki z podróży, czyli interesująco i na temat o żorskich pocztówkach
• Grę o fotel burmistrza, czyli rozgrywki polityczne (i nie tylko) w drodze na szczyt


12 sierpnia (sobota), od godz. 13:00
Przystanek Żory. Stacja Muzeum

Pociąg „Nasza tożsamość” (nie tylko dla dzieci)
W podróży przewiduje się liczne awarie, napady, zderzenia i pomyłki.
Ekstremalna Misja Żory, czyli gra dla wszystkich zostanie rozpoczęta!


17 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk. 
Spotkanie 3 „Muzyczna tożsamość, czyli co?”

Spotkanie z uczestnikami projektu „Hurdu–hurdu” – Adamem Olesiem i Dominiką Kierpec-Kontny. W tle rozważań pojawi się muzyka łącząca elementy lokalnego folkloru, jazzu z lekką nutką improwizacji. Muzycy utytułowani Fonogramem roku 2012 na Festiwalu „Nowa Tradycja”.


24 sierpnia (czwartek), godz. 17:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk
Spotkanie 4 „Lustra tożsamości. Ciąg dalszy…”


2 września (sobota), godz. 10.00
Muzealna Misja Patriotyczna
„Nie tylko w obronie Ojczyzny…”

Prelekcja na temat działań wojska polskiego w misjach i operacjach poza granicami kraju, którą przedstawią żołnierze – weterani misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, obecnie służący w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Rybniku. Żołnierze opowiedzą o własnych przeżyciach w czasie misji.


9 września (sobota), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
„Krajobraz żorskiego dziedzictwa kulturowego”

Wykład monograficzny poświęcony wybranym żorskim obiektom architektonicznym o wyjątkowym znaczeniu historycznym i społecznym dla życia miasta. W jego treść włączone zostaną anegdoty, omówienia muzealiów i relacje dotyczące współczesnych zmian i oddziaływań na środowisko.

10 września (niedziela), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
„Polacy w krajobrazie światowego dziedzictwa”

Wykład monograficzny prezentujący wybrane sylwetki Polaków i ich dorobek w poznawaniu kultur świata w ramach programu naukowo-wystawienniczego „Polskie poznawanie świata”. Zakres poznania dotyczył będzie barwnych i często dramatycznych losów badaczy, ciekawostek kulturowych oraz „istnienia” dokonań tych postaci w obcym krajobrazie kulturowym.


16 września (sobota), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
Debata miejska „Co dalej z zabudowaniami byłego Garnizonu”

Otwarte dla wszystkich spotkanie odnoszące się bezpośrednio do problemu restauracji i rewaloryzacji obiektów o znaczeniu historycznym dla miasta, w kontekście współczesnej perspektywy architektonicznej. W debacie przewidziano udział osób w sposób znaczący decydujących o losach miasta i jego krajobrazie. Zaprezentowane zostaną koncepcje zagospodarowania i przyszłej eksploatacji, a wszystko to w tle dobrych praktyk innych ośrodków w kraju. 


17 września (niedziela), godz. 16:00–18:00
Europejskie Dni Dziedzictwa
„Światowe dziedzictwo w krajobrazie Żor”

Spotkanie na wystawie stałej „Polskie poznawanie świata” w ramach „niecodziennego zwiedzania”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyjątkowe obiekty wybrane ze światowego dziedzictwa kulturowego, które wpisały się w krajobraz Żor za sprawą Muzeum. „Pięć minut z eksponatem” będzie pretekstem do poszukiwań własnej tożsamości poprzez konfrontację z „obcymi” kulturami.


21 września (czwartek), godz. 18:00
Żorskie wspominki
Spotkanie 1. Fadom. Żory z wielkiej płyty

Pierwsze z cyklu spotkań zainspirowanych szeroko dyskutowanym wydawnictwem prof. Kazimierza Miroszewskiego „Żory 1945–1989. Monografia historyczna”. Zapraszamy do udziału i dyskusji wszystkich mieszkańców, których wiedza wykracza poza ramy książki.


23 września (sobota), godz. 16:00–18:00
NIRwana – Naukowe Inspiracje Rodzinne
„Za czym kolejka ta stoi, czyli rodzina w PRL-u”

Muzealna gra rodzinna oparta o wiedzę, spryt i umiejętności. Solidna dawka nauki i wiedzy praktycznej podana w sposób wesoły i niebanalny. Spotkanie dedykowane rodzinom, dzieciom, dziadkom i wszystkim chętnym do sprawdzenia się z wiedzy o PRL-u. Mile widziani wszyscy, również ci, którym skrót PRL nic nie mówi.


25 września (poniedziałek), godz. 10:00
Śniadanie prasowe

„A w tle wystawa”


28 września (czwartek), godz. 18:00
Pokaz specjalny wystawy „Nasza tożsamość”

(zaproszenia)


5 października (czwartek), godz. 18:00
Otwarcie wystawy „Nasza tożsamość”

połączone z oprowadzeniem kuratorskim


12 października (czwartek), godz. 18:00
Śladami żorskich zabytków
„Tajemnica płyty nagrobnej”

Spotkanie z cyklu poświęconego żorskim zabytkom. Z mroków pamięci wyciągnięte na światło dzienne zostaną obiekty wyjątkowe, tajemnicze i zachwycające.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.