Przewiń do:

Zapraszamy na promocję książki "Żory 1945-1989. Monografia historyczna" pod redakcją Kazimierza Miroszewskiego 28 kwietnia 2017 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Miejskim w Żorach, ul. Muzealna 1/2

W trakcie promocji wydawnictwa będzie wyświetlany film "Wojenne rany" specjalnie przygotowany na to wydarzenie [Film został nakręcony w czasie pokazu rekonstrukcyjnego zorganizowanego przez Muzeum Miejskie w sierpniu 2010 r.].

 

SPRAWDŹ, CZY JESTEŚ BOHATEREM KSIĄŻKI!


 

 

Krótko o wydawnictwie
Książka wydana jest w muzealnej serii wydawniczej "Ludzie i kultury.
format: B5
ilość stron: 424
ilustracje cz-b
oprawa trwarda

"W latach 1945–1989 w Żorach nastąpiły istotne przeobrażenia demograficzne, społeczno-polityczne i gospodarcze. Miasto rozrosło się terytorialnie poprzez przyłączenie takich miejscowości, jak Rój, Rowień, Baranowice, Kleszczów, Osiny, Folwarki i Rogoźna. Wzrosła liczba ludności z 4,5 tys. w 1945 r. do 65 tys. w 1989 r. Jednocześnie zmieniła się sytuacja gospodarcza miasta. Pierwsze dwadzieścia lat to działalność dwóch zakładów pracy – Odlewni Żeliwa i Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych. Teren miał więc charakter rolniczo-przemysłowy. Decyzja o budowie Rybnickiego Okręgu Przemysłowego spowodowała radykalne zmiany w funkcjonowaniu miasta. Był to więc ciekawy okres w dziejach Żor, do tej pory dokładnie niezbadany. Skłoniło to do wydania niniejszego opracowania, które jest pierwszą próbą wszechstronnego, naukowego ujęcia historii miasta w latach 1945–1989".

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.