W piątek 29 stycznia 2016 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Żorach uroczyście otwarto nową wystawę.

Polskie poznawanie świata” – taką nazwę nosi ekspozycja, która jest jedną z dwóch wystaw, które stale można będzie oglądać w żorskim muzeum. Druga, „Nasza tożsamość” jest w przygotowaniu i otwarta będzie za kilka miesięcy.

Wystawa ma charakter etnologiczny, można na niej zobaczyć eksponaty pochodzące ze wszystkich kontynentów, zaś kluczem do takiego a nie innego doboru prezentowanych miejsc, ludów i związanych z nimi przedmiotów, są postaci polskich podróżników i naukowców, którzy w XIX i XX wieku badali najodleglejsze zakątki świata.

Na wystawie zgromadzono przeszło 340 eksponatów, z terenów Afryki, Ameryki Południowej i Północnej, Australii, Nowej Gwinei i Oceanii oraz Azji.

Pochodzą one z terenów, które badali m.in. Stefan Szolc – Rogoziński, Kazimierz Michałowski, Jan Czekanowski, Ferdynand Antoni Ossendowski, Paweł Edmund Strzelecki, Ignacy Domeyko, Jan Kubary, Bronisław Malinowski, Bronisław Piłsudski, Wacław Sieroszewski, czy Benedykt Dybowski.

Oprócz eksponatów, zwiedzający skorzystać mogli także z części multimedialnej. Jest w niej baza omawiająca osiągnięcia znacznie większej liczby badaczy, omówienia prezentowanych eksponatów oraz gry edukacyjne dla dzieci.

Przed pierwszym oficjalnym zwiedzaniem dyrektor muzeum, dr Lucjan Buchalik, wraz z Grzegorzem Utratą z Rady Muzeum wręczyli pamiątkowe statuetki Przyjaciela Muzeum „Muzeony” oraz wyróżnienia w postaci grafik, wykonana techniką cyjanotypii autorstwa Marka Karasia, tym osobom, które przyczyniły się do powstania wystawy. Dodać musimy, że statuetka "Muzeon" ma swoją pierwszą odsłonę właśnie podczas otwarcia. Pomysłodawcą jej jest Katarzyna Podyma, a zaprojektowana została przez Annę Flaga.

Statuetki otrzymali:

• Piotr Wojaczek – Prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za skuteczne działania, które sprawiły że Muzeum Miejskie w Żorach otrzymało nową siedzibę.
  • Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory za skuteczne działania, które sprawiły że Muzeum Miejskie w Żorach otrzymało nową siedzibę.
  • Państwo Birgit Schlothauer i Gustav Wilhelm – miłośnikom sztuki afrykańskiej za przekazanie cennej kolekcji obiektów związanych z kulturą zachodnioafrykańskiego ludu Fon.
  • Państwo Hanwoong Choi i Hyung Joo Kim – pozyskanie ciekawych kontaktów w Republice Korei oraz przekazanie dla Muzeum Miejskiego obiektów związanych z koreańską kulturą Yangbang.
  • Szkoła Podstawowa nr 15 – za wyjątkowo aktywny udział uczniów szkoły w zajęciach organizowanych przez Muzeum.

Wyróżnienia otrzymali:

• Tadayuschi Kodoma – Stowarzyszenie Kultury japońsko-polskiej w Sapporo
  • Teruo Matsumoto – dziennikarz, przewodnik, tłumacz
  • Piotr Boruszkowski – Stowarzyszenie Edukacja dla Pokoju w Warszawie, pomoc w pozyskiwaniu eksponatów
  • Barbara i Janusz Czamarscy – kolekcjonerzy
  • Paweł Matwiejczuk – pracownik Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
  • Zbigniew Szendera – pozyskanie kontaktów z niemieckimi kolekcjonerami
  • Monika Orłowska nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 3 – liczny udział w działaniach edukacyjnych
  • Magdalena Oparowska-Kozyra nauczyciel SP nr 3 – liczny udział w działaniach edukacyjnych
  • Lucyna Górecka nauczyciel Przedszkola nr 5 – liczny udział w działaniach edukacyjnych
  • Ewa Prądzyńska – pracownik Muzeum Narodowego w Szczecinie
  • Eleonora Tenerowicz – pracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie
  • Jacek Kukuczka – pracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie

W trakcie wydarzenia zostały wręczone nagrody i wyróżnienia laureatom konkursów "Żory w rysunku i grafice i "Jak wygląda banda muzeonika"

Dyrektor podziękował także wszystkim uczestniczącym w powstawaniu wystawy zarówno firmom, pracownikom jak i wolontariuszom. Wszyscy Oni zostali także wyróżnieni poprzez upamiętnienie Ich nazwisk na głównej szybie w holu Muzeum.

Zobacz fotorelację

Lokalizacja: