Muzeum Miejskie w Żorach i Fundacja Sztuka zapraszają na wystawę fotografii Darka Trześniowskiego

Czas trwania: 26 lutego – 15 maja 2016

Na wystawie zobaczymy zdjęcia kobiet, portrety, w tym fotografie wykonane w warunkach studyjnych i wywołane w prywatnej ciemni autora. Z Brukseli, gdzie pracował jako tłumacz, do Gliwic, Darek Trześniowski przyjechał dwa lata temu. Osiem lat studiów fotograficznych w Academie Constantin Meunier zaprocentowało miłością do fotografii analogowej i potrzebą poszukiwań własnych fotograficznych środków wyrazu. Zapraszamy na spotkanie z fotografią i autorem zdjęć.

Wystawa dostępna jest dla zwiedzających w godzinach otwarcia muzeum.

Dariusz Trześniowski

Urodził się w 1975 roku w Stalowej Woli k. Niska. Ukończył filologię angielską, podyplomowe studia dla tłumaczy konferencyjnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i fotografię artystyczną w Académie Constantin Meunier w Brukseli.

Fotografią zainteresował się na studiach w Polsce, gdy rozpoczął współpracę z Archiwum Państwowym i Bunkrem Sztuki w Krakowie, tłumacząc dla tych instytucji teksty i konferencje dotyczące fotografii. W 2004 wyjechał do Luksemburga i podjął pracę jako tłumacz pisemny w Komisji Europejskiej. Podczas trzyletniego pobytu w Luksemburgu uczestniczył w pracach klubu fotograficznego tej instytucji, Foyér Européenne, w ramach działalności którego zorganizował dwie wystawy indywidualne i jedną zbiorową (grupa artystyczna Guerilla Art Group). W 2007 przeprowadził się do Brukseli, gdzie rozpoczął studia w Akademii im. Konstantyna Meuniera, w atelier prof. Paula Fumiera. W czasie studiów interesował się przede wszystkim reportażem, dokumentem i portretem. Za główny cel realizowanych projektów fotograficznych przyjął prezentowanie kultury polskiej w Belgii i kultury belgijskiej w Polsce. Dokumentował również pracę instytucji europejskich. Na wystawie w Sandomierskim Centrum Kultury zaprezentował portrety polskich trzydziestolatków pracujących w instytucjach Unii Europejskiej, natomiast w Brukseli, pokazał, m.in. cykle „Świniobicie” i „Droga Krzyżowa w Kalwarii Pacławskiej”, które zostały nagrodzone wyróżnieniem Le Plus Grand Distinction, przyznawanym corocznie za najlepszą pracę w Akademii. Jako tłumacz i fotograf współpracuje z brukselską galerią Atelier34.0.

Od 2010 wraz z grupą fotografów z Sandomierza, regularnie jeździ do Kalwarii Pacławskiej dokumentować uroczystości religijne Drogi Krzyżowej i Zaśnięcia NMP. Brał również udział w dwóch plenerach i wystawach poplenerowych organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta w Sandomierzu.

W 2014 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Gliwicach. W 2015 zorganizował wystawę fotografii tradycyjnej i solaryzacji, pt.: „Kobiety u fryzjera męskiego”.

Fotograficzne zainteresowania Dariusza Trześniowskiego nie ograniczają się jedynie do robienia zdjęć. Po przyjeździe do Brukseli rozpoczął on budowanie kolekcji starych fotografii i negatywów na kliszach szklanych oraz aparatów analogowych i wszystkiego, co wiąże się z fotografią na nośnikach tradycyjnych. Obecnie prowadzi badania, których celem jest opracowanie monografii Stanisława Bednarkiewicza, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, nauczyciela i fotografa-amatora spod Częstochowy, którego zbiór ponad setki szklanych negatywów otrzymał niedawno.

Wystawy indywidualne i zbiorowe oraz projekty związane z fotografią:

2000 – 2004 – tłumaczenie konferencji i materiałów z dziedziny fotografii dla Bunkra Sztuki i Archiwum Narodowego w Krakowie

2006 – wystawa „Metro – NY” Komisja Europejska, Luksemburg

2007 – wystawa (wspólnie z Izabelą Zygmunt) „JMO” – Komisja Europejska, Luksemburg

2007 – wystawa „Portrety” – Komisja Europejska, Luksemburg

2008 – 2015 – studia fotografii w Académie Constantin Meunier, Bruksela

2010 – wystawa „Polscy trzydziestolatkowie w instytucjach UE” – Sandomierskie Centrum Kultury

2010-2014 – fotograficzna dokumentacja wystaw i performansów organizowanych przez Atelier340 w Brukseli

2011 – plener fotograficzny organizowany przez Urząd Miasta Sandomierza

2012 – udział w plenerze i wystawie poplenerowej organizowanych przez Urząd Miasta Sandomierza

2012 – udział w wystawie Parcour des artistes, galeria Atelier340, Bruksela

2013 – udział w wystawie poplenerowej, Sandomierz