Organizatorzy obchodów 744 rocznicy urodzin miasta Żory z cyklu – Rodzinka w muzeum pt. Potyczki miast – Żory kontra Żary:

Jadwiga Tabor, Leokadia Buchman, Urszula Niechoj, Danuta Kolarska, Justyna Kloczkowska, Daria Leśniak, Marta Szafraniec, Mirosława Babilas i Tomasz Górecki dziękują wszystkim uczestnikom za udział w potyczkach rodzinnych jak również za sugestie na organizację następnego spotkania z cyklu – Rodzinka w muzeum!

W sobotę 27 lutego 2016r. w Muzeum Miejskie w Żorach dorośli i dzieci odkrywali swoją wiedzę o naszym mieście i konfrontowali ją z miastem o podobnej nazwie – Żary, które  leżą na pograniczu Niziny Śląskiej i Niziny Wielkopolskiej, pomiędzy dwoma dopływami Odry: Bobrem i Nysą Łużycką. Uczestnicy zobaczyli prezentację multimedialną i wysłuchali informacji na temat podobieństw i różnic pomiędzy tymi miastami. Potem wysłuchali anegdot związanych z pomyłkami, wynikającymi z podobieństwem w nazwach Żory – Żary. Następnie musieli rozwiązać test, w którym należało podać,  jakie są charakterystyczne dla obydwu miejscowości zabytki, obiekty sakralne, miejsca pamięci narodowej, czy cyklicznie obchodzone uroczystości. Test został skrupulatnie sprawdzony,  a wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, odpowiednie do zajętego miejsca.

Organizatorzy przygotowali jeszcze inne zadania dla uczestników. Ich wysiłek został nagrodzony różnymi gadżetami, folderami i książkami nawiązującymi do naszego miasta Żory. Dla naszych milusińskich przygotowano wiele zabaw i konkursów, które  podejmowały razem ze swoimi rodzicami czy dziadkami. Jednym z zadań było wykonanie kolażu z przygotowanych elementów i szablonów charakterystycznych dla naszego miasta. Wykonane przez uczestników prace zostaną zaprezentowane na wystawie, którą będzie można oglądać w najbliższych dniach w naszym muzeum. Spotkanie zakończył poczęstunek w postaci śląskiego kołocza i pysznych regionalnych  ciasteczek.

Atrakcją było zwiedzenie wystawy Polskie poznawanie świata z przewodnikiem, panem Tomaszem Góreckim.

Lokalizacja: