Przewiń do:

Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA dedykowany jest wszystkim zainteresowanym nauką oraz wiedzą i poznaniem inspirowanym eksponatami muzealnymi. Informator opracowywany jest w systemie miesięcznym.

 

Program wydarzeń na lipiec-sierpień 2018

5 lipca (czwartek), godz. 18:00
Historia Żor według Jana Delowicza: Plebiscyt oraz III powstanie śląskie w Żorach i udział w nich mieszkańców miasta. 
Powrót Żor do Polski i wydarzenia z tym związane.

Prowadzenie: Jan Delowicz, Muzeum Miejskie w Żorach
O losach żorzan podczas powstań śląskich, w XX-leciu międzywojennym i podczas okupacji hitlerowskiej opowie autor książki: „Żołnierze III Powstania Śląskiego” (2011).
Wstęp: 1 zł


12 lipca (czwartek), godz. 18:00
Śladami żorskich zabytków: Pokrzep się. Jak żorzanie bawili się w dwudziestoleciu międzywojennym

Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
„Pokrzep się” to nazwa jednej z żorskich restauracji funkcjonujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Świniobicia połączone z potańcówką. Święta garnizonowe. Damska orkiestra węgierska. Wybory króla kurkowego. Seanse filmowe 3 razy w tygodniu, no i oczywiście wielki coroczny festyn z okazji Święta Ogniowego. Mimo że miasto nie należało do najbogatszych, na brak różnego rodzaju rozrywek żorzanie nie narzekali.
Wstęp: 1 zł


19 lipca (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: National Gallery „na skróty”

Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach
Jak twierdzą Brytyjczycy, sztuka jest dobrem należącym do wszystkich ludzi, którzy mogą podziwiać jej piękno, niezależnie od różnic kulturowych czy społecznych. Takie podejście stało się podstawą decyzji House of Common, czyli izby deputowanych Królestwa Anglii, która przeznaczyła w roku 1824 pokaźną wówczas kwotę 60 tysięcy funtów na zakup 38 obrazów od bankiera Johna Juliusa Angersteina. Stały się one podstawą publicznej pinakoteki, która miała być dostępna dla wszystkich mieszkańców Królestwa. W myśl założycieli, muzeum było nie tylko świątynią sztuk, ale przede wszystkim miejscem publicznej edukacji oraz źródłem moralnego bogactwa. Do dzisiaj przechowywane w National Gallery obrazy są własnością narodu i pomimo kuszących wizji korzyści finansowych płynących z turystyki, do muzeum obowiązuje tak zwany wolny wstęp. Korzystając z tego przywileju zajrzymy do budynku przy Trafalgar Square, aby zerknąć na kolekcję 2,3 tys. dzieł malarstwa zachodnioeuropejskiego.
Wstęp: 1 zł


26 lipca (czwartek), godz. 18:00
Wspominki żorskie: Sezon ogórkowy w Żorach. Co żorska prasa pisała latem 1938 roku.

Prowadzenie: Tomasz Górecki, Muzeum Miejskie w Żorach
Ostatni rok pokoju. Czy w taki małej miejscowości jak przedwojenne Żory wyczuwało się już niepokój i napięcie związane z sytuacją międzynarodową? Czy też ważniejsze dla ówczesnych mieszkańców były informacje o tym, kto otworzyło nowy hotel, czy jak postępują prace przy budowie linii kolejowej? A może najważniejsze były informacje z rubryki kryminalnej? Dzięki zachowanym rocznikom obydwu miejskich gazet, czyli „Gazety Żorskiej” i „Sohrauer Stadtblatt”, przeniesiemy się w gorący okres lata 1938 roku.
Wstęp: 1 zł


9 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Prowincjonalny Ogród Sztuk: Metropolitan Museum „na skróty”
Prowadzenie: Katarzyna Podyma, Muzeum Miejskie w Żorach

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku nazywany jest czasami wielkim domem sztuki. Dlaczego domem? Można zapytać. Odpowiedź, jak to zwykle bywa, jest banalna. Podobnie jak w domu, nie obowiązują tutaj żadne reguły – możemy dowolnie wybierać trasy zwiedzania, zaglądać do sal towarzyszących, pomijać to, co nas nie interesuje. Nadrzędnym celem wizyty jest swoboda i przyjemność. Przychodzą tu wszyscy – pasjonaci, artyści, znawcy sztuki, ale również dzieci, młodzież i starsi oraz wszyscy ci, których trudno byłoby posądzić o chęć pójścia do muzeum. Na tle Nowego Jorku budowla „Met”, jak nazywają ją nowojorczycy, jest nietypowa, ale przez to zwracająca jeszcze bardziej uwagę. A w środku… „wizualna biblioteka” sztuki wszystkich epok, począwszy od czasów starożytnych, a skończywszy na współczesnym designie. Podsumowując: przed nami 36 tys. eksponatów na stałej ekspozycji.
Wstęp: 1 zł


16 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Historia Żor według Jana Delowicza: Dzieje gminy żydowskiej w Żorach

Prowadzenie: Jan Delowicz, Muzeum Miejskie w Żorach
Historia żydowskiej społeczności w Żorach sięga 1724 roku. Założony w 1814 roku, cmentarz żydowski przy ul. Cmentarnej jest najstarszą nekropolią w Żorach. Ostatni pochówek, którego ślady zachowały się w dokumentach, miał miejsce w 1936 roku. Dzisiaj o gminie żydowskiej w Żorach mówi się jako o „nieistniejącym mieście”. Czy warto pamiętać, że w miejscu, w którym teraz stoi Kino na Starówce, kiedyś mieściła się synagoga? Nawet trzeba…
Wstęp: 1 zł


20–31 sierpnia
Wystawa w atrium: „Codzienność”, wystawa malarstwa

Kurator: Anna Flaga, Muzeum Miejskie w Żorach
W swoich obrazach wyrażam osobisty stosunek do otaczającej mnie rzeczywistości. Żyjąc w wolnym i niepodległym kraju mam możliwość szczerej wypowiedzi na absorbujące mnie tematy związane z wolnym wyborem i wolnością. Czy jestem baranem w owczej skórze? Na pewno jestem spod znaku barana, a w innych sprawach, to jeszcze nie wiem. Ale wiem jedno, walczę.
Wstęp: 1 zł


23 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Studio eksperymentalne: Niepodległość

Prowadzenie: Anna Flaga, Katarzyna Podyma,
Muzeum Miejskie w Żorach
W trakcie spotkania będziemy starać się nazwać i zrozumieć słowa „Wolność i Niepodległość” istniejących w życiu codziennym. W trakcie spotkania stworzymy kompozycje słów, obrazów i ich znaczeń. Odkryjemy i przypomnimy znane wypowiedzi atystyczno-krytyczne w sztuce obejmując zarówno literaturę, muzykę i sztuki plastyczne. Każdy uczestnik znajdzie na pewno swój osobisty sposób wypowiedzi. Być może uda nam się stworzyć manifest wolnościowy? Czemu nie? Zapraszamy do dobrej kreatywnej zabawy.
Prowadzenie: Anna Flaga, Katarzyna Podyma,
Muzeum Miejskie w Żorach
Koszt 1 zł.


30 sierpnia (czwartek), godz. 18:00
Zagadki antropologii: Niepodległa alternatywa

Prowadzenie: Jacek Struczyk, Muzeum Miejskie w Żorach
„Młody, przebudź się. Wolny naród musi być!” apelował ze sceny ponad 30 lat temu Robert Brylewski, co Kazik Staszewski niewiele później skwitował: „Wolność. Po co Wam wolność? Macie przecież filmy fantastyczne (…)”, wspominając coś jeszcze o dobrobycie, przydziale spirytusu i Mundialu’86. Niespełna kilka miesięcy po zmianach roku 1989 Bogdan Łyszkiewicz śpiewał, że wolność kocha i rozumie i oddać jej nie umie.
Czy słowo i muzyka potrafią zburzyć mury? A może wszyscy wolimy chleb i igrzyska?
Zapraszamy na dyskusję o muzyce, polityce i …Mundialu 86.
Koszt 1 zł.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.