Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na październik 2019.

6 października (niedziela), godz. 16:00
Kolekcjonując afrykańskie opowieści

Pierwsze spotkanie Lucjana Buchalika z Afryką nie miało w sobie nic poetyckiego. Wywoływało za to dreszcz emocji, który zrodził potrzebę dalszej eksploracji tego kontynentu i serię naukowych ekspedycji. Powstał z tego niesamowity zbiór opowieści. Zapraszamy do ich wysłuchania.

10 października (czwartek), godz. 18:00
Promocja książki Ireneusza Stajera
Tożsamość. O ludziach, którzy tworzą Śląsk

W 2016 roku ukazała się książka Ireneusza Stajera „Tożsamość. Znani i nieznani o sobie”, przedstawiająca sylwetki znanych osób z naszego regionu. Autor pierwszej części „Tożsamości” kontynuował pracę, zresztą ciągle trzyma „rękę na pulsie regionu”. Efektem jego pracy jest kolejna publikacja. W niniejszej publikacji jest aż 13 bohaterów, którzy w różnych etapach swojego życia, byli lub są związani z Żorami.
Zachęcamy do zakupu i lektury. W trakcie wydarzenia będzie możliwość nabycia wydawnictwa oraz rysunków ilustrujących bohaterów książki przez Annę i Luizę Flaga.

11 października (piątek), godz. 13:00
Wokół żydowskiej tożsamości na pograniczu kultur i narodów

Spotkanie z Włodzimierzem Kacem, przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach.
Zagadnienie tożsamości przykuwa uwagę nie tylko naukowców, artystów, ale przede wszystkich młodych ludzi szukających nieprzerwalnie swojego miejsca i znaczenia w najbliższym otoczeniu. Zastanawiając się nad tożsamością, nie ominiemy historii miasta, regionu i szerzej patrząc – kraju. Udając się w taką podróż samopoznania odkrywamy, że w naszym regionie współistniały różne religie i kultury. Taki wpływ miała również niewielka liczebnie, aczkolwiek znacząca szczególnie
w XIX wieku społeczność żydowska zamieszkująca niegdyś Górny Śląsk – region słynący z przeplatania się na przestrzeni wieków wielu kultur tj.: polskiej, niemieckiej, austriackiej, czeskiej i żydowskiej. Podczas rozmowy z Włodzimierzem Kacem dowiemy się m.in. z jakimi problemami boryka się dzisiejsza społeczność żydowska w woj. śląskim, co i dlaczego jest ważne w pielęgnowaniu tradycji i kultury żydowskiej na Śląsku.

24 października (czwartek), godz. 18:00
O kolczykach Peggy Guggenheim

Peggy Guggenheim miała kolekcjonerskie zacięcie. Kolekcjonowała dużo i z wyczuciem, głównie dzieła artystów kształtujących współczesną historię sztuki. Jej kolekcje znalazły odbicie w noszonej przez nią oryginalnej biżuterii. Czy może być lepsza reklama sztuki?
Spotkanie poprowadzi Alicja Maciejewska

31 października (czwartek), godz. 10:00
Afryka jest kobietą

Henryk Mazurek jest lekarzem-ginekologiem z ogromnym doświadczeniem. Pracował w wielu krajach objętych kryzysem humanitarnym. O doświadczeniach w Afryce i na Haiti opowie naszym żorskim Tulimamom oraz wszystkim, którzy ciekawi są świata widzianego z kobiecej perspektywy.

31 października (czwartek), godz. 18:00
Henryk Mazurek – lekarz bez granic

O blaskach i cieniach pracy Lekarza bez Granic opowie Henryk Mazurek.
Co skłoniło go, by nieść pomoc w niebezpiecznych rejonach świata? Co sprawia, że po każdym powrocie myśli już o kolejnym wyjeździe? Posłuchamy niecodziennych opowieści.