Muzealny informator dla starszych EKSPERIENCJA na październik 2020.

1 października (czwartek), godz. 17.30
Studium postaci. Rysunek ołówkiem
W ramach projektu: Praca – pasja – przyjaźń. Ocalić od zapomnienia

Szanowni Państwo, wznowiliśmy cykl spotkań – lekcje rysunku – prowadzony przez malarkę Annę Flagę. Spotykamy się w każdy czwartek miesiąca (zaczęliśmy 3 września, rysowaliśmy węglem) o 17.30. Wystarczy przyjść tak jak się stoi zapewniamy wszelkie potrzebne materiały plastyczne. Każda lekcja trwa półtora godziny – na najbliższej będziemy rysować ołówkiem. Zapraszamy dzieci w każdym wieku, wraz z opiekunami.

Wstęp: 10 zł

8 października (czwartek), godz. 17.30
Skip Art. O sztuce na luzie

Jeśli interesuje Cię sztuka i chcesz wiedzieć o niej coś więcej, ale kojarzysz jedynie Słoneczniki Van Gogha i Monę Lisę Leonarda, a brokat kojarzy Ci się jedynie z kiepskimi lifehackami z Youtube’a (albo, zamiast tego brokatu: …emballage brzmi dla Ciebie bardziej jak nazwa drogich perfum), to te wykłady są właśnie dla Ciebie!

Historia sztuki nie jest łatwym przedmiotem, ale hej! Nie znaczy to, że musi być też nudnym =) Razem przyjrzymy się dziełom z całego świata, zajrzymy pod ramy obrazów, dowiemy się czy da się malować jajkami po ścianie i sprawdzimy, co wspólnego mogą mieć ze sobą jaskiniowiec sprzed tysięcy lat i Banksy. No to jak? Wpadniecie?

Wykłady generalnie dla młodzieży, ale zaglądać do dowodów nie będziemy =)

Prowadzenie: Alicja Maciejewska, Olga Hrytsaienko

Wstęp: 2 zł

10 października (sobota), godz. 11.00–15.00
Żywa Biblioteka

Human Library Żory

Stowarzyszenie Na Marginesie i Muzeum Miejskie w Żorach przy współpracy z Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych zapraszają do uczestnictwa w Żywej Bibliotece, Human Library Żory. Żywa Biblioteka to metoda pracy z ludźmi, której celem jest walka z wykluczeniem społecznym, dyskryminacją i stereotypizacją różnych grup społecznych i mniejszości. Tak jak w prawdziwej bibliotece w trakcie Żywej Biblioteki Czytelnicy mogą wypożyczać książki, z tą różnicą, że tutaj są to Żywe Książki, czyli osoby będące częścią owych mniejszości lub grup społecznych. Czytelnik wypożycza Żywą Książkę na 15–30 minut i w tym czasie rozmawia z wybraną Żywą Książką. Może dowiedzieć się, jak wygląda życie takiej osoby, a do tego może skonfrontować różnego rodzaju stereotypy i uprzedzenia z rzeczywistością. W czasie wydarzenia pomocą służą Bibliotekarze, którzy pomagają w wypożyczeniach Żywych Książek, a także tłumaczą obowiązujące zasady. W razie potrzeby dostępne będą osoby tłumaczące rozmowę na język angielski.

Projekt jest finansowany w ramach projektu 9.1.2. Kolej na zmianę! Kompleksowe działania na rzecz mieszkańców obszarów rewitalizowanych, z środków Unii Europejskiej – Europejski Fundusz Społeczny.

Wstęp wolny.

Patronat medialny: Radio Żory.

15 października (czwartek), godz. 18.00
Żorskie wspominki
Twórcy nieprofesjonalni, artyści dnia siódmego…

W ramach projektu: Praca – pasja – przyjaźń. Ocalić od zapomnienia

Z pasji, z zamiłowania lub po prostu z nudów – ot tak, dla zabicia czasu… Motywacji do poszukiwań artystycznych po szychcie było znacznie więcej, ale najważniejsze są ich efekty. Rzeźba w węglu i drewnie, obrazy olejne bądź wyszywane, proza i poezja to tylko wybrane tematy, na które będziemy rozmawiać. Zapraszamy nie tylko.

Prowadzenie: Jacek Struczyk

Wstęp: 2 zł

22 października (czwartek), godz. 18.00
Tożsamość. Ocalić od zapomnienia. Monografia Kopalni „ZMP” – „Żory” w okazji 40. rocznicy jej uruchomienia
W ramach projektu: Praca – pasja – przyjaźń. Ocalić od zapomnienia

Spotkanie promocyjne, prowadzenie: dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Wstęp wolny