Przewiń do:

Czas ekspozycji: 1.08–31.10.2022 r. Wernisaż: 15 września 2022, godz. 17.30

Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt wyselekcjonowanych obrazów i rysunków Ewy Rotter-Płóciennikowej. Znakomitej artystki, pomysłodawczyni i organizatorki Międzynarodowych plenerów malarskich w Żorach. Artystka związana z miastem i jego historią już w czasach PRL-u wniosła światło w tworzeniu kultury w mieście, organizując między innymi plenery malarskie, które stały się wzorem dla organizowanych plenerów w całej Polsce, być może na świecie, wprowadzając do nich warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz nieprofesjonalnych twórców. Metodyczka, nauczycielka, muzealniczka, artystka tworząca elitę artystyczną w Żorach, wychowująca i przygotowująca do życia następne pokolenia miłośników kultury i sztuki.

Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi dla Województwa Śląskiego za wkład w rozwój kultury. W 2004 roku artystka znalazła się w rankingu 100 najbardziej znanych kobiet w regionie. Laureatka nagrody „Phoenix Sariensis” najbardziej prestiżowej statuetki wręczanej przez Prezydenta Miasta Żory za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i sztuki oraz nagrody „Narcyz” ustanowioną przez Zarząd Izby Przemysłowo‑Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Twórczyni Grupy Twórczej „ATELiER” i wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Artystycznego „Żorskie Plenery”.

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Kotlarczyka oraz studium podyplomowe z zakresu pedagogiki artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Kurator: dr Anna Flaga

Podobne wpisy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.