Przewiń do:

Odwiedź nas w ferie zimowe! Muzeum przygotowało mnóstwo atrakcyjnych zajęć edukacyjnych dla dzieci.

OFERTA NA FERIE ZIMOWE 2016
 
Dla grup zorganizowanych (przedszkola, kolonie, półkolonie) i dla osób indywidualnych Muzeum przygotowało dwie oferty, w dwóch budynkach – w Muzeum Miejskim w Żorach (ul. Muzealna 1/2) oraz w świetlicy MOK w Osinach (ul. Szkolna 55). 
 
W programie warsztaty i tematyczne zajęcia, zobacz szczegóły:
 
OFERTA I
Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w nowej siedzibie muzeum, czyli w willi Haeringa przy ul. Muzealnej 1/2.
 
PROGRAM -Pierwszy i drugi tydzień
 
Poniedziałek: „Na fali”
w trakcie zajęć dzieci poznają historię transportu wodnego. W części warsztatowej wykonują własny statek/ tratwę różnymi technikami.
Wtorek: „Południk zero”
W trakcie prezentacji dzieci poznają najważniejsze zabytki, kulturę oraz ciekawostki związane z Wielką Brytanią. Poznają także dzielnicę Londynu Greenwich, przez którą przechodzi południk zero. Dzieci dowiadują się o istocie naniesienia na mapy siatki geograficznej. W części warsztatowej każdy uczestnik wykona pocztówkę "Pozdrowienia z Anglii".
Środa: „Afryka Kazika”
W trakcie zajęć dzieci poznają postać niezwykłego, zwariowanego podróżnika Kazimierza Nowaka, który przemierzył Afrykę na rowerze! W części warsztatowej dzieci uczą się piosenki oraz wykonują obrazkową mapę Afryki, z zaznaczoną trasą podróży Kazimierza Nowaka lub afrykańskie zwierzątko (dzieci młodsze).
Czwartek: „Podróż na daleki wschód”
Podczas zajęć dzieci poznają podróżników i badaczy nowych szlaków w kierunku wschodnim- Marco Polo i Vasco da Gama. W części warsztatowej wykonują kolaż z podróży.
Piątek: „W krainie nocy polarnej”
Uczniowie poznają kraje Nordyckie, oraz zjawisko białych nocy i Zorzy Polarnej. Na koniec dzieci wykonują pracę plastyczną ‘mapę pamięci’.
 
Dodatkową atrakcją będzie możliwość zwiedzenia  wystawy stałej "Polskie poznawanie świata"
 
 
Uwaga! Istnieje możliwość wyboru dodatkowego tematu warsztatowego trwającego do 2 godzin  z dopłatą 5 zł
 
Dodatkowe tematy do wyboru:
 
Temat 1. „Kumihimo”
Czyli japońska sztuka wyplatania jedwabnych taśm i sznurków. Podczas zajęć będzie można poznać bliżej technikę robienia oryginalnych bransoletek powszechnie noszonych przez współczesnych mieszkańców Japonii oraz wykonać własną.
Temat 2. „Mały warsztat tkacki”
Dzieci poznają rodzaje warsztatów tkackich i rodzaje wykonywanych tkanin. Posługują się prostym warsztatem tkackim i samodzielne wykonują fragment tkaniny.
Temat 3. „Tkactwo koralikowe”
Dzieci poznają pochodzenie tkactwa koralikowego i wykonują piękną bransoletkę z koralików.
Temat 4. „To i owo z włóczki”
Uczestnicy zapoznają się ze sposobami wykorzystania wełny – tworzenie ubrań i zabawek. Wykonują pompon według podanej instrukcji.
Temat 5. „Warsztat szewski” 
Uczestnicy zapoznają się z narzędziami szewskimi. Wykonują proste czynności związane z pracą szewca. Każdy uczestnik wykonuje ze skóry etui lub torebeczkę.
 
TERMINY ZAJĘĆ
Od 15.02.2015 do 26.02.2015 
GODZINY ZAJĘĆ
9.00-12.00 (istnieje możliwość uzgodnienia innych godzin i tematów)
Zajęcia trwają 3 godziny zegarowe.
KOSZT
10 zł od uczestnika
 
ZGŁOSZENIA KIEROWAĆ NA ADRES:
Jadwiga Tabor
Kierownik Działu Edukacji
Muzeum Miejskie w Żorach
e-mail: jadwigatabor@muzeum.zory.pl
tel. 607 036 779
lub 
Punkt Informacji Miejskiej
32 32 43 43 714
 
OFERTA II
Zajęcia warsztatowe odbywać się będą w Centrum Edukacji Regionalnej w świetlicy MOK w Osinach ul. Szkolna 55.
 
PROGRAM - Pierwszy i drugi tydzień (tematy do wyboru)
 
Temat 1„Czarny Jastrząb” 
Uczestnicy poznają legendę, która wzbudza wiele emocji i ukazuje ludzkie wady i zalety. W czasie zajęć na  dzieci czekają gry i wesołe zabawy, rozwiązywanie tajemniczych zjawisk oraz ciekawe warsztaty plastyczne.
Temat 2„Legenda o trzech braciach” 
uczestnicy dowiadują się jak  krzyżują się ludzkie losy i co z tego wynika, wcielają się w losy bohaterów. Poznają sposoby zdobywania pożywienia przez wczesnych wojowników. Podczas zajęć dzieci rozwiązują zagadki i rebusy, tworzą komiks do legendy.
Temat 3„W jaśku pióra” - szkubanie pierza. Poznanie zwyczaju szkubania pierza, zastosowania  piór do prac domowych, wykorzystanie piór do produkcji poduszek, kołder, kurtek oraz ozdób. Próba pisania gęsim piórem. Wykorzystanie zdobytej wiedzy na warsztatach artystycznych.
Temat 4„Gry i zabawy śląskie” – przybliżenie dzieciom dawnych zabaw i gier  z zastosowaniem  prostych i ogólnie dostępnych materiałów takich jak: guziki, patyczki po lodach, kamyki, liście, gumy, sznurki. Rywalizacja drużyn, medale dla zwycięzców.
Warsztaty plastyczne – wykonanie prostej zabawki lub gry.
-------------------------------------------------------------------------------------
TERMINY ZAJĘĆ
Od 15.02.2015 do 26.02.2015 
GODZINY ZAJĘĆ 
9.00-12.00 (istnieje możliwość uzgodnienia innych godzin)
KOSZT
10 zł od uczestnika
 
ZGŁOSZENIA KIEROWAĆ NA ADRES:
Jadwiga Tabor
Kierownik Działu Edukacji
Muzeum Miejskie w Żorach
e-mail: jadwigatabor@muzeum.zory.pl
tel. 607 036 779 
 
 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.