Przewiń do:

Wystawa: 28.02–20.05.2019. Kuratorzy: Michalina Szczepańska, Jacek Struczyk

OFERTA LEKCJI PROJEKTOWYCH


TEMAT 1 | Jak feniks z popiołów

Zajęcia wykorzystujące prezentację multimedialną oraz wystawę czasową „Foto Szczepański. Sztuka dawnej fotografii”. Ich celem jest pokazanie długiego, prawie 20-letniego okresu po II wojnie światowej, kiedy Żory, w znacznym stopniu zniszczone w czasie działań wojennych, wracały do normalnego życia, nie tylko przez odbudowę zniszczonych i powstawanie nowych budynków, ale także przez rozwój instytucji kulturalnych, szkolnictwa, zakładów pracy. Normalnego życia mimo rozlicznych trudności i absurdów rzeczywistości PRL.

Zajęcia skierowane do wszystkich grup wiekowych.
Bilet wstępu: 5 zł


TEMAT 2 | W atelier fotograficznym, czyli jak nie zepsuć zdjęcia

Współczesne zakłady fotograficzne oferują niezwykle bogaty asortyment zdjęć z mnogością scenerii, rekwizytów, ujęć. Kiedyś ten wybór był nieco bardziej ograniczony. Pewne zasady fotografii jednak nie uległy zmianom. Co robić, a czego unikać, by zdjęcie było dobre i mogło trafić, np. do rodzinnego albumu?

Zajęcia oparte o wystawię „Foto Szczepański. Sztuka dawnej fotografii”, z częścią poradnikową dotyczącą prawidłowego komponowania i kadrowania zdjęcia.

Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych.
Bilet wstępu: 5 zł


TEMAT 3 | Od monidła do fotoskopu. Gdzie znajduje się granica manipulacji w zdjęciu

Zdjęcie to pamiątka na wiele lat. Niektóre zdjęcia mają żywot dłuższy niż osoby na nich portretowane. Nic dziwnego, że każdy chce uwiecznić na nich najlepszą wersję siebie. Do jakich zabiegów można się posunąć, by nie pokusić się o zbytnią manipulację? Wspólnie prześledzimy i zastanowimy się nad efektem zabiegów retuszerskich.
Zajęcia oparte o wystawę „Foto Szczepański. Sztuka dawnej fotografii” z częścią dyskusyjną dotyczącą manipulacji w fotografii.

Zajęcia skierowane do uczniów klas ponadpodstawowych.
Bilet wstępu: 5 zł


TEMAT 4 | Spotkanie na wystawie „Foto Szczepański. Sztuka dawnej fotografii"

Wspólne zwiedzanie wystawy, która dzięki magii dawnej fotografii przeniesie nas w realia powojennych Żor. Na zdjęciach zakładu fotograficznego Szczepańskich zobaczymy jednak nie tylko odbudowujące się miasto, ale przede wszystkim ludzi, którzy je tworzyli. Zajrzymy także do dawnego atelier fotograficznego, ciemni i retuszerni. Mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Zapraszamy!

Spotkanie przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych.
Bilet wstępu: 2 zł


WARSZTATY

PORTRET KLASOWY

Warsztaty z cyjanotypii poprzedzone zwiedzaniem wystawy czasowej „Foto Szczepański. Sztuka dawnej fotografii”.

8–12 kwietnia 2019 r., godz. 9:00, 11:00, 13:00

Czas trwania zajęć to 90–120 min.

Zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych
Koszt: 15 zł od osoby


Uwaga!
Ilość grup ograniczona (3 grupy dziennie), decyduje data zgłoszenia.
W przypadku większej ilości zgłoszeń rozważymy dodatkowe warsztaty w maju.


Przebieg zajęć:
Podczas warsztatów uczestnicy poznają jedną z najstarszych technik fotograficznych, wykorzystującą światłoczułość soli żelaza. Poprzez naświetlenie podłoża pokrytego emulsją uzyskuje się charakterystyczne niebieskie obrazy o bardzo dobrym odwzorowaniu rysunku.
Na przykładzie cyjanotypii oraz w trakcie zwiedzania wystawy czasowej dzieci w atrakcyjnej formie poznają historię fotografii oraz podstawowe zasady powstawania fotografii analogowej. Podczas zajęć samodzielnie wykonają zdjęcie swojej klasy w technice cyjanotypii, który będzie wspaniałą pamiątką!

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma oprawioną i własnoręcznie wykonaną fotografię w formacie 20x30 cm.

 

Czym jest cyjanotypia?

Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik kopiowania obrazu, w której negatyw kopiowany jest na warstwie światłoczułej będącej mieszaniną cyjanożelazianu potasu i cytrynianu amonu i żelaza. Jest to jedna z najtańszych metod fotograficznych wynaleziona w 1842 roku przez Sir Johna Herschela. To on stworzył nazwę – fotografia, wprowadził terminy negatyw i pozytyw. Jednym z najwcześniejszych zastosowań cyjanotypii były zapiski fotograficzne biolożki – Anny Atkins (1799–1871), która w latach 1841–1851 wykorzystała je w swojej pracy dokumentującej algi i paprocie. Cyjanotypia cieszy się popularnością do dnia dzisiejszego, jako tzw. technika specjalna. Jej główną zaletą jest dobra jakość zrobionej odbitki stykowej w kolorze niebieskim.

Obecnie przeżywa renesans, głównie ze względu na niskie koszty i spore możliwości ekspresji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.