Przewiń do:

Zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Błaszczakiem, japonistą, byłym dyrektorem Instytutu Polskiego w Tokio i attaché kulturalnym Ambasady Polskiej w Japonii, założycielem Centrum Wymiany Polska – Japonia.

W pradawnych czasach człowiek żył w harmonii z przyrodą, a pory roku traktował jako naturalny kalendarz. Praktyki obrzędowe, zachowania ówczesnych społeczeństw związane były ze zmianami w przyrodzie, zjawiskami astronomicznymi, cyklami upraw, specyficznymi cechami regionalnymi. Na polskie praktyki obrzędowe, na całoroczny obraz życia, wpływ miały (i mają) formy antyczne, rodzime pogańskie i starosłowiańskie, a zwłaszcza przyjęcie chrześcijaństwa. Chrześcijaństwo wprowadziło własny kalendarz liturgiczny, którego cykl wyznaczają wielkie święta chrześcijańskie. Amerykanizacja, globalizacja niewątpliwie też zmieniają nasze tradycje, obyczaje, zachowania.

Respekt dla natury i zegara przyrody, i japońskie dążenie do zachowania harmonii z otaczającym światem natury – będzie bardzo interesująco.

Czy Japończycy są bardziej przywiązani do stylu życia zgodnego z zegarem przyrody i do zachowania harmonii z naturą – tak jak to postrzega cały świat? Jeśli tak jest, to jakie są tego przejawy, dowody? Co ukształtowało takie podejście Japończyków do przyrody i natury? Jak Japończycy świętują nadejście wiosny?

 

Wiśnie z widokiem na stare miasto, w sąsiedztwie sądu w Żorach.

Zdjęcie: Rafał Kalinowski

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.