Przewiń do:

Muzealny informator MUZEOinfo na luty 2024

4 lutego 2024, niedziela, godz. 15.30
Graczki, zabawki, zabaweczki
Rodzinka w muzeum

Pamiętacie, czym były fruczka i kliklaki? Zapraszamy na spotkanie, na którym wszystko będzie kręcić się wokół bączka. Powspominamy sobie trochę podwórkowe zabawy sprzed lat, pobawimy się trochę jak dawniej. Na pamiątkę każdy zabierze do domu własnoręcznie wykonaną zabaweczkę. Zapraszamy dzieci mniejsze i większe wraz z rodzicami. Ale będzie zabawa :)

Prowadzenie: Danuta Kolarska, Marietta Kalinowska-Bujak

Zajęcia o charakterze warsztatowym, trwają ok. 1,5 godz. 

Wstęp: 15 zł rodzice, opiekunowie nie płacą.

Prosimy o zgłoszenia, tel. 32 43 43 714 w. 201.


15 lutego 2024, czwartek, godz. 17.30
Opowieść o Tybecie i Nepalu
Polskie Poznawanie Świata

Kogóż z nas nie pociąga tamta strona świata. Przewodnikiem naszym będzie dr Thupten Kunga Chashab – pracownik Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel mniejszości tybetańskiej w Polsce, który często wypowiada się na temat obecnej sytuacji w swojej ojczyźnie i tłumaczy teksty z języka tybetańskiego. Angażuje się w projekty międzynarodowe Fundacji Inna Przestrzeń. Na wystawie „Polskie Poznawanie Świata” prezentujemy od niedawna obiekty z kolekcji Muzeum w Żorach, ilustrujące kulturę mieszkańców Tybetu i Nepalu – serdecznie zapraszamy do odwiedzin.  

Prowadzenie: dr Lucjan Buchalik

Wstęp wolny.


19 lutego 2024, godz. 17.30
Wernisaż wystawy malarstwa Tomasza Rogalskiego "Imaginarium"

Tomasz Rogalski, jeden z nieodkrytych dotąd twórców, urodził się we francuskim Montceau-les-Mines w 1933 roku. Po wojnie, w 1947 roku, jako 14-latek powrócił wraz z rodzicami do Polski. Marzył o studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ale jego ojciec nie wyraził na nie zgody. Ukończył więc Politechnikę w Gliwicach, uzyskując tytuł inżyniera górnictwa. Mimo pracy zawodowej związanej z górnictwem, Rogalski nie przestał malować. Przez całe życie tworzył obrazy związane m.in. z pracą w górnictwie i naturą, często też dawał upust swojej wyobraźni, korzystając z różnych technik malarskich i rysunkowych.

Całą artystyczną spuściznę po jego śmierci uporządkowała Zuzanna Karwot-Kusai, córka Tomasza Rogalskiego. Na wystawie zaprezentujemy dzieła artysty z lat 80. i 90. wyselekcjonowane z różnych cykli.  Pragniemy przypomnieć Państwu o tym, że każdy z nas posiada swój własny świat wyobraźni, który kształtuje nasze spojrzenie na rzeczywistość. To właśnie w nim rodzą się nasze wolne i niepodległe myśli i marzenia. Zachęcamy do odkrywania, wraz z nami i Tomaszem Rogalskim, niezwykłego bogactwa wyobraźni, których źródła tkwią głęboko w nas samych.

Kurator wystawy: dr Anna Flaga22 lutego 2024, czwartek, godz. 17.30
Historia w herbie Żor
Nasza tożsamość

Herby na terenach Polski zaczęły pojawiać się w XIII wieku, w związku z nadawaniem istniejącym miejscowościom praw miejskim i lokacją miast na prawie magdeburskim, m.in. Żor w 1272 roku. Ich samorządy miały prawo wystawiania dokumentów, niezbędna więc była im pieczęć z godłem. Z wizerunku na pieczęci wykształcał się następnie oficjalny herb miasta. Żory jako jedno z pierwszych po 1989 roku upomniało się o swoją symbolikę historyczną i postanowiło nadać jej odpowiednią rangę – czytamy w książce „Insygnia miasta Żory oraz zasady użycia insygniów miejskich, ceremoniał miejski, herby żorskich dzielnic” (2007). Zapraszamy.

Prowadzenie: Tomasz Górecki


25 lutego 2024, niedziela, godz. 16.00
Graczki. Zabawki ze zbiorów Muzeum w Żorach – oprowadzanie kuratorskie

Rodzinka w Muzeum

Koniec wystawy, trochę nam smutno. Na ostatni spacer w przestrzeni wystawy zapraszamy dzieci z rodzicami, ale można też przyjść ot tak sobie, spróbujemy jakoś osłodzić sobie pożegnalne niedzielne popołudnie. Głowa do góry, naprzód marsz – do Muzeum w Żorach. Do zobaczenia :)

Prowadzenie: Marietta Kalinowska-Bujak


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.